Ortezy czym są i co warto wiedzieć wybierając ten produkt dla siebie i najbliższych? Na rynku istnieje bardzo duży wybór tego typu produktów, jednak aby orteza spełniała swoje podstawowe funkcje należy wybrać tylko i wyłącznie sprawdzony i skuteczny produkt medyczny. Jak tego dokonać? Podpowiedzą nasi specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie w doborze najlepszych produktów ortopedycznych.

Co to jest orteza stawu kolanowego?

Może na początku wyjaśnijmy czym jest orteza stawu kolanowego, ponieważ bardzo często bywa używana zamiennie z stabilizatorem. I nie jest to błędem. Jednak, kiedy stabilizator na kolano określamy ortezą to już jest nieprawidłowe sformułowanie. Orteza ortopedyczna jest produktem medycznym przeznaczonym na poważniejsze rodzaje urazów jak np. złamania czy zwichnięcia, zalecana również po zabiegach i operacjach. Z kolei stabilizator jest produktem najczęściej zabezpieczającym stawy po przebytej kontuzji w czasie leczenia. Stosowany bywa przeważnie na bóle i obrzęki. Jest to mała różnica, a jednak ma znaczenie.

Orteza stawu kolanowego bywa również nazywana aparatem ortopedycznym, protezą czy jak wspomnieliśmy wcześniej stabilizatorem. Orteza przeznaczona jest na stabilizację stawu lub innej konkretnej części ciała. Rolą aparatu ortopedycznego – ortezy jest przede wszystkim unieruchomienie stawów kończyn, które uległy urazom: złamaniom, zwichnięciom, skręceniom lub zerwaniu więzadeł. Orteza bardzo często bywa alternatywą dla zwykłego gipsu, jest zdecydowanie wygodniejsza i pozwala na lepszą mobilność, nie obciążając kończyny.

tkaninowa orteza stawu kolanowego

Działanie ortezy na czym polega.

Staw kolanowy należy do największego stawu w układzie stawowym człowieka. Jest on również jednym z najbardziej złożonych stawów, ponieważ łączy ze sobą kość udową z piszczelową. Jest to staw zawiasowy, który ze względu na specyficzną budowę i ciągłą eksploatację narażony jest na liczne urazy w postaci zwichnięć, skręceń czy złamań. Zastosowanie ortez głównie pełni funkcję stabilizującą stawy oraz grupy mięśniowe. Orteza stawu kolanowego umożliwia unieruchomienie chorego stawu, pozwala na odciążenie mięśni, więzadeł oraz korekcję nieprawidłowego ułożenia kończyny. Ortezy również mogą być stosowane w przypadku dysfunkcji neurologicznych jak i również reumatycznych.

Czym kierować się przy wyborze ortezy?

Wybór ortezy przede wszystkim zależy od stopnia schorzenia z jakim mamy do czynienia oraz indywidualnej oceny lekarza prowadzącego: ortopedy, neurologa, fizjoterapeuty czy reumatologa. Również od funkcji jaką ma pełnić, a mianowicie leczniczej, profilaktycznej bądź też korekcyjnej. Dodatkowym czynnikiem jest również waga pacjenta, dla osób cięższych stabilizacja powinna być solidniejsza. Wtedy warto wybrać ortezy z specjalistycznymi wzmocnieniami, wykonane z trwałych materiałów. Warto również wziąć pod uwagę na konstrukcję ortezy czy jest zamknięta czy otwarta. Dla osób aktywnych fizycznie lepiej sprawdzi się orteza z otworem na rzepkę, pozwalająca na kontrolę ruchu, zwiększająca mobilność.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów ortez na przykład: ortezy sztywne, półsztywne – półelastyczne, miękkie – elastyczne. Przy wyborze należy kierować się opinią lekarza, ponieważ źle dobrana orteza zamiast pomóc może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Na przykład miękkie, elastyczne stabilizatory polecane są profilaktycznie dla osób, u których co jakiś czas odnawiają się kontuzje oraz dla osób uprawiających różne dyscypliny sportowe. Na rynku istnieje bardzo duży wybór ortez, dostępnych w szerokiej gamie rozmiarów, dlatego na pewno nie będą mieli Państwo problemu z dopasowaniem rozmiaru, nawet zamawiając produkt przez Internet. Tym bardziej, że producenci podają bardzo dokładne rozmiary jeżeli chodzi o poszczególne części ciała, więc mamy pewność, że produkt będzie dopasowany.

Ortezy tkaninowe na staw kolanowy i rzepkę.

Ortezy tkaninowe to również produkty stabilizujące, często polecane na dolegliwości bólowe powodowane przez obrzęki, urazy oraz prze przeciążenia stawów. Również doskonale sprawdzają się w przypadku skręceń i zwichnięć stawu kolanowego oraz w bólach stawu rzepkowo – udowego.  W zależności od modelu posiadają także zamkniętą lub otwartą konstrukcję na rzepkę. Mogą być to ortezy tkaninowe wciągane lub zapinane na rzepy. Tego typu ortezy mogą Państwo znaleźć z bocznymi wzmocnieniami lub też pierścieniami silikonowymi na lepszą ochronę rzepki. Tutaj wybór też zależy od stopnia zaawansowania choroby jak i również zaleceń specjalisty. Ortezy tkaninowe podobnie jak ortezy zegarowe posiadają innowacyjne formuły poprawiające skuteczność leczenia oraz eliminują ból.
tkaninowa orteza stawu kolanowego    Tkaninowa orteza stawu kolanowego z otworem na rzepkę z formułą Far Infrared Rays

Ortezy zegarowe, kiedy warto je wybrać?

Ortezy z zegarami to jedne z najlepszych aparatów ortopedycznych dostępnych na rynku. Ich cena nie należy do najniższych, koszt takiej ortezy waha się od 100 do 200 zł i więcej. Jednak produkt jest warty swojej ceny, ponieważ pozwala na skuteczne leczenie i szybszy powrót do pełnej sprawności w cięższych stanach chorobowych. Dodatkowo ten rodzaj ortezy jest bardzo wygodny w procesie całej rehabilitacji.

Aparat ortopedyczny z zegarami polecany jest po zabiegach, operacjach, w złamaniach, w zerwaniu więzadeł krzyżowych przednich lub bocznych. Również bardzo dobry w przypadku występowania niestabilności kolan, po rekonstrukcji łękotki i wielu innych schorzeniach występujących w kończynie dolnej. Niewątpliwie zaletą w ortezach zegarowych jest, zastosowanie zegarów, które pozwalają samodzielnie dostosować regulację konta zgięcia i wyprostu, dostosowując ruchomość stawu do etapu rehabilitacji. Tym samym zapewniają wygodę podczas chodzenia nie ograniczając mobilności.

zegarowa orteza stawu kolanowego

Orteza stawu kolanowego SP-2800 z zegarami

Technologie lecznicze stosowane w nowoczesnych ortezach ortopedycznych.

Dzisiejsze ortezy zegarowe to nowoczesne stabilizatory zawierające formuły lecznicze do, których należą m.in. MultiCeramic, Elastic czy Far Infrared Rays. Dlaczego warto o tym wspomnieć? Ponieważ wybór ortezy z dodatkową możliwością leczniczą, pozwala na szybszy powrót do zdrowia skracając czas leczenia oraz łagodząc dolegliwości bólowe.

Nowoczesna technologia MultiCeramic którą również znajdą Państwo w naszych medycznych produktach. To formuła wykorzystująca wzrost cyrkulacji krwi, która przyspiesza efekt leczniczy, łagodząc dolegliwości bólowe. Technologia Far Infrared Rays poprawia wchłanianie wilgoci powstającej na skórze, zapobiegając nadmiernej potliwości, zwiększając komfort podczas codziennego stosowania. Z kolei Elastic pozwala na doskonałe dopasowanie produktu do anatomicznej budowy poszczególnej partii ciała.

Orteza stawu kolanowego SP-2900 z nowoczesną technologią MultiCeramic

Dodatkowo dobre ortezy ortopedyczne wykonane są z specjalistycznych materiałów, które zwiększają trwałość produktu, a przy tym posiadają bardzo lekką konstrukcję. Dzięki temu nie obciążają nadmiernie stawów i pozwalają na swobodne poruszanie się. Szczególnie istotne dla osób uprawiających różne dyscypliny sportowe, które pomimo kontuzji chcą nadal być aktywne fizycznie. Niektóre z materiałów posiadają również funkcje antybakteryjne i hipoalergiczne, dzięki temu mogą być stosowane przez osoby z nadwrażliwą skórą. Zastosowanie tego typu materiałów to nowość stosowana na przełomie kilku lat, która daje możliwość użytkowania produktu przez alergików.

O czym należy pamiętać stosując ortezy.

Ortezy ortopedyczne podobnie jak inne specjalistyczne produkty medyczne posiadają szereg przeciwwskazań, o których należy pamiętać, aby nie wyrządzić sobie dodatkowej krzywdy. To, że ich zastosowanie wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą pisaliśmy na początku. Jednak oprócz zaleceń lekarza, powinno również przestrzegać się uwag producenta, jeżeli chodzi o użytkowanie produktu. A więc, ortezy nie należy zakładać w przypadku występowania: podrażnień skóry, ran otwartych skaleczeń, w przypadku pojawienia się egzem skórnych itp. zaleceń oraz przy wcześniejszym zastosowaniu preparatów rozgrzewających.

Podsumowując to jaki rodzaj ortezy na staw kolanowy wybrać, należy mieć przede wszystkim na uwadze opinię lekarza specjalisty, który indywidualnie poleci nam konkretny rodzaj stabilizatora. Jednak nasza opinia również nie jest bez znaczenia, ponieważ wybór modelu zależy od nas, im większą wiedzę zdobędziemy w tym temacie, tym łatwiej będzie podjąć nam odpowiednią decyzję. Możemy również polecić Państwu asortyment w postaci ortez z naszego sklepu, które również posiadają w składzie innowacyjne formuły lecznicze dla odzyskania szybszej sprawności fizycznej. A przede wszystkim są to bardzo dobre ortezy na rzepkę i staw kolanowy oraz inne stabilizatory ortopedyczne na różne części ciała.