Before content area

Wymioty inaczej nazywane torsjami mogą mieć różne podłoże. Najczęściej jednak kojarzymy je z zatruciami pokarmowymi, toksycznymi substancjami czy chorobami. Jednak nie będziemy się skupiać na wymiotach tego rodzaju a wymiotach i nudnościach związanych z chorobą lokomocyjną, która zazwyczaj dotyczy dzieci w różnym wieku. Co również nie wyklucza z niej osób starszych. Choroba lokomocyjna najczęściej związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu równowagi w czasie podróży różnymi środkami lokomocji. Na układ równowagi składa się funkcjonowanie błędnika znajdującego się w uchu środkowym ale również wzrok, nerwy czuciowe, czy obrazy widziane przez oko. Choroba lokomocyjna występuje kiedy część naszego zmysłu równowagi odczuwa, że jesteśmy w ruchu a część nie, wtedy następuje zaburzenie równowagi co objawia się nudnościami, złym samopoczuciem i bardzo często również wymiotami. Najczęściej choroba lokomocyjna ujawnia się u dzieci w wieku od 4 do 10 lat, co jednak nie wyklucza młodszych i starszych dzieci, również nastolatków. Ale nie omija także osób w wieku od 20 czy 30 oraz wzwyż. Nie ma tutaj reguły chociaż obserwuje się, że wielu osobom mija w wieku dorosłym lub też zmniejsza się jej częstotliwość. Dziecku znacznie gorzej jest znieść chorobę lokomocyjną niż osobie dorosłej co również zniechęca jej do podróży.

Choroba lokomocyjna na tyle uprzykrza dziecku podróż, że bardzo często ono samo z niej rezygnuje. Najczęściej kiedy torsje są bardzo obfite i towarzyszy im ogólne złe samopoczucie. Wtedy dziecko jest skłonne do całkowitej rezygnacji z podróży. Jednak nie można go zniechęcać i warto próbować różnych sposobów na pozbycie się tych nieprzyjemnych przypadłości. Najczęściej przy chorobie lokomocyjnej wybieramy środki farmakologiczne co niestety nie zawsze przynosi pozytywne skutki. Dziecko w takim przypadku bardzo często jest senne, miewa bóle głowy i ogólne rozbicie. Więc po tabletkach nie czuję się najlepiej aby móc cieszyć się z samej wycieczki. Farmakoterapię dla dziecka najczęściej wybierają rodzice czy opiekunowie, ponieważ nie znają innych rozwiązań, które mogłyby być skuteczne w walce z uciążliwymi nudnościami i wymiotami w podróży. Dlatego z pomocą dla wszystkich dzieci przychodzą specjalistyczne opaski akupresurowe na rękę. Są to opaski, które wystarczy umieścić na dłoni i odpowiednio skierować znajdujący się na nich guziczek w miejsce gdzie znajduje się tzw. punkt Nei Kuan. Jest to punkt, który znajduje się pod pierwszym palcem wskazującym między dwoma wyczuwalnymi ścięgnami nadgarstka.

Taki rodzaj opaski działa praktycznie od razu i co najważniejsze nie ma skutków ubocznych. Opaska może być również stosowana w trakcie już istniejących nudności i wymiotów. Dzięki temu dziecko bez odruchów wymiotnych może cieszyć się podróżą. Taki rodzaj opasek na nadgarstek jest również przeznaczony dla osób dorosłych w chorobach lokomocyjnych i dla wymiotów o innym podłożu, np. migrenowym, pooperacyjnym. Bardzo często nudności i wymioty występują również po operacjach, zabiegach, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, opaska w tym przypadku może okazać się bardzo pomocna.
Coraz więcej osób również cierpi na bóle migrenowe, którym także towarzyszą nudności niekiedy są bardzo uciążliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Wiedzą o tym tylko osoby zmagające się z migrenami, wiele osób miewa tak silne ból którym towarzyszą nudności i wymioty. Bardzo często wyłączające z życia nawet na kilka dni. I często żadne leki nie są w stanie poradzić sobie z tego rodzaju skutkami. Dlatego można wtedy wypróbować bezinwazyjne opaski na dłoń, pomagające w nudnościach i wymiotach różnego pochodzenia.

Z tego rodzaju opasek mogą także korzystać kobiety w ciąży. Kobiety ciężarne zwłaszcza w pierwszych miesiącach niekiedy również przez praktycznie cały okres miewają nudności. Jest to bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy i tym bardziej trudne, ponieważ kobiety w ciąży nie mogą przyjmować większości środków farmakologicznych minimalizujących wymioty. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się opaski Sea Band, które hamują wymioty.

Opaski akupresurowe a bezpieczeństwo

Opaski tego typu są jak najbardziej bezpieczne w zastosowaniu dla dzieci i osób dorosłych. Nie są to leki, które często powodują skutki uboczne jakimi jest senność, złe samopoczucie.  A ich działanie opiera się jedynie na zasadzie akupresury. Na pewno większość z nas słyszała co nieco o akupresurze, która ma działanie lecznicze. Akupresura polega na uciskaniu poszczególnych punktów na ciele w celu zniwelowania bólu jak i również polepszeniu funkcjonowania poszczególnych narządów w naszym ciele.

Opaski działają na zasadzie akupresury polegają na uciskaniu punktu. Nazywanego Nei – Kuan jest to punkt znajdujący się pod pierwszym palcem wskazującym pomiędzy dwoma wyczuwalnymi ścięgnami nadgarstka. Opaska została wyposażona w dwa guziki, które mają na celu stymulowanie punktów Nei Kun. Co istotne opaskę można założyć również już w trakcie występowania nudności i wymiotów. Opaski akupresorowe występują w wersjach dla dzieci i osób dorosłych. Również w różnych kolorach. Wyglądem zazwyczaj przypominają opaski sportowe na nadgarstek wykonane z materiału.

Niniejszy wpis ma charakter informacyjny, który ma na celu poinformowanie o możliwości zastosowania tego typu asortymentu w celu łagodzenia nudności i wymiotów. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na działanie tego typu opasek. U jednych mogą niwelować objawy nudności od razu a u niektórych dopiero po jakimś czasie. Niemniej jednak jest to bezinwazyjna metoda na nudności i wymioty o różnym podłożu, z której warto skorzystać.