Tlenoterapia to metoda leczenia tlenem. Jednak aby była możliwa wymaga głównego urządzenia jakim najczęściej są koncentratory tlenu, butle tlenowe i odpowiednich akcesoriów tj. maski tlenowe, wąsy, dreny, łączniki, również wymienne filtry do urządzeń tlenowych. Tlenoterapia najczęściej kojarzy się z podażą tlenu w skrajnie zagrażających życiu przypadkach w warunkach szpitalnych. Stosuje się ją równie często w przypadku niewydolności oddechowej, w zaostrzonej przewlekłej niewydolności i w innych chorobach przy wskazaniach przez lekarza specjalistę. Popularniejsze z nich to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc najczęściej w zaawansowanej postaci. Tlenoterapia może być również wskazana przy mukowiscydozie, innych chorobach płuc czy nowotworach itp. Leczenie tlenem coraz częściej ma miejsce w przypadku innych dolegliwości jak np. nadmierne przemęczenie, depresje, stany lękowe, choroby układu krążenia, w celu poprawy wyglądu skóry itp.

Koncentratory do koncentracji tlenu

Jednak aby tlenoterapia była możliwa tak jak wspomniano powyżej niezbędny jest odpowiedni osprzęt. Do takich należą koncentratory tlenowe również butle tlenowe, czy szpitalne urządzenia tlenowe. Do domowej podaży tlenu najczęściej wykorzystuje się koncentratory tlenu stacjonarne  lub przenośne. Stacjonarne to zazwyczaj większe i cięższe urządzenia, które polecane są dla osób korzystających z tlenoterapii w jednym miejscu np. w domu. Z kolei przenośne koncentratory najlepiej sprawdzą się dla osób, które pomimo wskazań do tlenoterapii są mobilne, bardzo często się przemieszczają. Taki osprzęt zazwyczaj waży tyle, że możemy samodzielnie go przenosić. Tutaj również w grę wchodzą kwestie finansowe, ponieważ nie każdego stać na wysokiej jakości urządzenie. Jednak bez obaw dzisiejszy rynek oferuje bardzo często możliwość zakupu urządzenia na raty. Zakupując zazwyczaj koncentratory tlenowe w komplecie mamy dostęp do niektórych akcesoriów jednak nie zawsze, czasami sami chcemy coś dokupić, bądź też nasz asortyment uległ awarii czy zwyczajnie się zużył.

Pulsoksymetry niezbędne do pomiaru saturacji

Wraz z zastosowaniem koncentratorów tlenowych wymagany jest pomiar saturacji czyli wysycenie krwi tlenem. Chory powinien mieć systematycznie mierzony pomiar saturacji. Dlatego warto zakupić pulsoksymetr przeznaczony do tego celu. Do domowego użytku najlepszym wyborem będą niedrogie pulsoksymetry elektroniczne łatwe w obsłudze przez każdego.

Akcesoria do tlenoterapii

Wąsy tlenowe to niewielki rodzaj drenu z specjalnie zakończonymi końcówkami, które przeznaczone zostały do nosa. Zazwyczaj stosuje się je w tlenoterapii łagodnej wymagającej podania niskostężeniowego tlenu. Odpowiednie będą również dla osób, które nie mogą stosować popularnych maseczek tlenowych. W przypadku stosowania tego rodzaju drenów do nosa tlen powinien być odpowiednio nawilżony aby uniknąć podrażnień. Wąsy są przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych, mniejszy rozmiar – dzieci, większy – dorośli.

Maski tlenowe – maski do tlenoterapii to równie często stosowany asortyment w prowadzeniu tlenoterapii. Maseczki nakłada się na twarz, zazwyczaj większość posiada specjalne blaszki za pomocą, których można dopasować je do twarzy. Ten rodzaj asortymentu polecany jest do zastosowania w średniej koncentracji. Rozmiar masek jest również zróżnicowany tutaj wyróżnić możemy maski dla niemowląt, większych dzieci oraz osób dorosłych.

Dreny tlenowe to asortyment, który również został przeznaczony do koncentratorów tlenu, jednak dzięki uniwersalnym połączeniom odpowiedni jest do większości urządzeń medycznych występujących na rynku także do inhalatorów, ssaków. W przypadku zastosowania go do koncentratora tlenu stanowi swoiste połączenie między urządzeniem a pacjentem.

Łączniki do drenów jak sama nazwa wskazuje łączniki stanowią połączenie zazwyczaj pomiędzy drenami, urządzeniami, mają za zadanie ułatwić aplikację poszczególnych elementów. Również mogą zwiększyć żywotność akcesoriów i urządzeń. Wyróżnić możemy różne łączniki proste, schodkowe itp. Zazwyczaj są uniwersalne i pasują do wielu połączeń.

Filtry są niezbędne w koncentratorach tlenu aby zapewnić jak najwyższą jakość powietrza. Ich zadaniem jest ochrona przed wnikaniem niebezpiecznych i szkodliwych pyłów również stanowią ochronę antybakteryjną i wirusową. Każdy filtr w miarę upływu czasu ulega zużyciu i trzeba go wymienić aby urządzenie nadal prawidłowo funkcjonowało. Każdy producent indywidualnie określa żywotność jeżeli chodzi o filtry. Zawsze należy dokładnie czytać instrukcję obsługi tam znajdą Państwo konkretne zalecenia jeżeli chodzi o prawidłową eksploatację urządzenia w tym filtrów.

Nawilżacze do koncentratora to sortymentem, który odpowiada za nawilżenie powietrza w koncentratorach tlenu jest to zazwyczaj butelka z specjalnym połączeniem określana jako nawilżacz do koncentratora tlenu. Nawilżanie powietrze w czasie tlenoterapii jest konieczne aby zapobiega suchości w ustach, jamie nosowej eliminując tym samym podrażnienia, zapewniając choremu większy komfort.

Akumulator do koncentratora tlenu – bateria może być niekiedy potrzebna jako dodatkowe źródło zasilania. Zwłaszcza jeżeli podróżujemy w takim przypadku możemy koncentrator użytkować w samochodzie. Zazwyczaj tego rodzaju akumulatory pozwalają na zasilanie z samochodu. Zapewniając dłuższy czas pracy, idealne dla osób podróżujących.

Przedstawiony asortyment jest najpowszechniejszy jeżeli chodzi akcesoria przeznaczone do tlenoterapii. Maski, wąsy są niezbędne podczas tlenoterapii. Pozostały asortyment jest pomocniczy i ma na celu ułatwić cały proces tlenoterapii. Jest to asortyment, który w czasie użytkowania może ulec awarii, dlatego zawsze należy go wymienić na nowy aby móc wykonać prawidłową tlenoterapię. Należy zawsze wybierać sprawdzony sprzęt medyczny i akcesoria, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że urządzenie jest bezpieczne a asortyment bezpośrednio stykający się z naszą skóra jak maski czy wąsy powstały z bezpiecznych tworzyw bez szkodliwych składników.