Before content area

Dłonie to części ciała, które wykorzystujemy codziennie wykonując różne czynności. Bardzo często wiele osób pracuje dłońmi przez co nadmiernie je obciąża. Może to być związane z ciężką pracą wymagającą podnoszenia cięższych rzeczy, bardzo często problemy z dłońmi mają osoby pracujące na taśmach fabrycznych ale również osoby pracujące w biurach czy domu przed komputerem. Niekiedy również uprawiamy aktywności fizyczne, które mogą powodować zmęczenie dłoni czy kontuzje. Mogą to być sporty amatorskie lub wyczynowe np. siatkówka, koszykówka, wspinaczka górska i inne, które wykorzystują dłonie. Tutaj możemy wymienić bardzo wiele profesji zawodowych jak i również aktywności fizycznych angażujących dłonie, które ulegają przeforsowaniu i uszkodzeniu. Bardzo często kontuzji ulega nadgarstek.

Dlaczego się tak dzieje? Nadgarstek to część dłoni o bardzo skomplikowanej budowie, anatomicznej, która podczas złamania, zwichnięcia sprawia wiele problemów. Nadgarstek zbudowany jest z 8 kości, które ułożone zostały w dwóch rzędach. Są to kości: łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, kość główkowata, kość haczykowata. Kości, które budują nadgarstek mają po kilka powierzchni stawowych łączącymi się z sąsiednimi kośćmi w szeregu bliższym i dalszym. Dwa rzędy nadgarstka tworzą tzw. łuk zwrócony stroną wklęsłą do powierzchni dłoniowej a do strony grzbietowej wypukłą. Wklęsła strona nadgarstka na końcach posiada 2 wyniosłości, które nazywamy wyniosłością promieniową nadgarstka i wyniosłością łokciową nadgarstka. Z kolei te 2 wyniosłości zostały połączone ze sobą troczkiem zginaczy zamykającym przestrzeń pomiędzy wyniosłościami nazywanym kanałem nadgarstka. Nadgarstek jest ruchomą częścią ciała dzięki połączeniom stawowym z elementami kostnymi, do tych stawów należą: staw promieniowo – nadgarstkowy, staw śródnadgarstkowy, stawy międzynadgarstkowe, stawy nadgarstkowo śródręczne. Rozkładając powyższe struktury na dokładniejszą analizę budowy nadgarstka należałoby omówić budowę poszczególnych stawów.

Staw promieniowo – nadgarstkowy jest to staw bliższy ręki, który stanowi połączenie przedramienia z nadgarstkiem. Główkę stawu tworzą kości pierwszego szeregu nadgarstka bez kości grochowatej. Pierwszy szereg nadgarstka połączony jest bezpośrednio z kością promieniową, a z kością łokciową przy pomocy chrząstki trójkątnej. W tym stawie występują ruchy zginania i prostowania a także przywodzenia i odwodzenia.
W tym stawie występują również więzadła a mianowicie więzadła poboczne promieniowe nadgarstka, więzadła poboczne łokciowe nadgarstka. Ten rodzaj więzadeł występuje po obydwu bocznych częściach nadgarstka, odpowiada za hamowanie odwodzenia oraz przywodzenia ręki. Kolejne więzadła to więzadło promieniowo-nadgarstkowe dłoniowe, więzadło łukowate dłoniowe nadgarstka, więzadło łokciowo-nadgarstkowe dłoniowe, ograniczają ruchy zgięcia grzbietowego, czyli wyprostu ręki. Następna grupa więzadeł to więzadło promieniowo-nadgarstkowe grzbietowe, więzadło łukowate grzbietowe nadgarstka, które ograniczają ruchy zgięcia dłoniowego, czyli zgięcia ręki.

Staw śródnadgarstkowy to rodzaj stawu dalszego ręki. Budowa tego stawu wygląda następująco tworząc pierwszy i drugi szereg kości nadgarstka, w tym stawie szczelina stawowa posiada kształt podobny do litery S. Tutaj odbywają się czynności pozwalające na ruch zginania i prostowania dłoni.

Stawy międzynadgarstkowe to stawy znajdujące się między sąsiadującymi ze sobą kośćmi w pierwszym i drugim rzędzie nadgarstka, zostały połączone ze sobą torebkami stawowymi oraz więzadłami. Tutaj budowa więzadeł jest bardzo krótka i płaska wynika to ze względu na położenie. Jeżeli chodzi o ruch w tym stawie to jest on mocno ograniczony.

Stawy nadgarstkowo – śródręczne jest to połączenie kości drugiego rzędu nadgarstka z bliższymi kościami śródręcza. Ruchomość w tym przypadku jest również ograniczona, największą ruchomość stanowi tutaj kciuk.

Jak widać budowa nadgarstka jest bardzo złożona i skomplikowana dlatego tak często ta część ciała ulega przeciążeniu i kontuzji. Budowa nadgarstka składa się z bardzo wielu struktur tutaj mogą wystąpić różne zmiany patologiczne jak np. problem z przeciążeniem krążka stawowego, naciągnięcia, naderwania więzadeł, syndrom cieśni nadgarstka, zwyrodnienia i zapalenia nadgarstka, zwichnięcia, złamania i wiele innych, które powodują stały lub tymczasowy ból. Każdy uraz czy dłużej objawiający się ból w okolicy nadgarstka jest sygnałem dla nas aby skorzystać z fachowej porady lekarza specjalisty. Który po odpowiednich badaniach zdiagnozuje stan patologiczny i zaleci dalsze leczenie, w niektórych przypadkach może zalecić stosowanie specjalistycznych ortez czy stabilizatorów nadgarstkowych.

Czym kierować się przy wyborze stabilizatora czy ortezy na nadgarstek?

Bez wątpienia jedną z najważniejszych wskazówek będzie określenie stanu w jakim znajduje się nasza dłoń przez lekarza prowadzącego. W takim przypadku należy zawsze brać pod uwagę zalecenia jakie zastosowała lekarz. Dziś mamy bardzo duży wybór jeżeli chodzi o ortezy i stabilizatory na rękę. Mogą to być dłuższe krótsze w zależności w jakim stanie jest nasza dłoń. Ważnym elementem przy wyborze ortez czy stabilizatorów jest odpowiednie usztywnienie jakie zapewnia nam produkt.

Kolejną istotną wskazówką jest wybór materiału z jakiego został wykonany stabilizator czy orteza. Materiał ma bardzo duży wpływ na komfort użytkownika ale również na proces gojenia. Ponieważ nowoczesne ortezy/stabilizatory posiadają zaawansowane formuły, które przyspieszają proces leczniczy, powodując efekt szybszego gojenia się. Taką formułę ma większość dobrej jakości ortez/stabilizatorów jak np. długa orteza nadgarstka  SP879. W tym przypadku zastosowano technologię MultiCeramic utrzymującą odpowiednią temperaturę ciała powodującą wzrost cyrkulacji krwi, dzięki czemu przyspiesza się proces leczniczy i łagodzi dolegliwości bólowe. Kolejną innowacyjną technologią w tym modelu jest Far Infrared Rays, która zapewnia doskonałe odprowadzenie wilgoci na zewnątrz tym samym zapobiegając nadmiernej potliwości dłoni. Tutaj istotną rolę odgrywa również stabilizacja, którą zapewnia odpowiednie wyprofilowanie poprzez zastosowanie łyżki podpierającej. Dlatego warto szukać tego rodzaju ortez i stabilizatorów, pozwalają nam na szybszy powrót do sprawności. Dodatkowo niektóre materiały można prać ręcznie co także ma wpływ na większą higieniczność.

Różnica pomiędzy ortezą a stabilizatorem

Mówiąc o stabilizatorach i ortezach należy również wykazać różnicę pomiędzy nimi. Ponieważ bardzo często możemy spotkać słowo orteza zamiennie ze stabilizatorem. Wiele osób uznaje to za poprawne chociaż można się z tym nie zgodzić, ponieważ orteza i stabilizator różnią się między sobą przede wszystkim budową. Ortezy zazwyczaj przeznaczone są na poważniejsze urazy, które wymagają lepszej stabilizacji i unieruchomienia oraz odciążenia. Ortezy można podzielić na miękkie i twarde tutaj różnica polega w zastosowaniu materiału i usztywnienia. Lekarz specjalista powinien nam powiedzieć jaki rodzaj ortezy będzie odpowiedni dla nas a model już możemy wybrać sami.

Jeżeli chodzi o stabilizator nadgarstka to jest on zazwyczaj przeznaczony do leczenia urazów, może być pomocny w niwelowaniu stanów przeciążeniowych. Bardzo często stabilizatory łagodzą opuchliznę, obrzęki, polecane są już w występujących stanach przeciążeniowych ale również w niektórych przypadkach jako zabezpieczenie przed kontuzją najczęściej dla osób, które pracują fizycznie nadmiernie eksploatując dłonie przez obciążenia, czy wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń treningowych, które mogą uszkodzić dłonie. W każdym przypadku o decyzji wyboru ortezy czy stabilizatora powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Tutaj także warto wziąć pod uwagę materiał z jakiego stabilizator jest wykonany czy ma formuły przyspieszające efekt leczniczy, czy materiał pozwala na odprowadzenie wilgoci itp.

Podsumowując całość mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu nakreśliliśmy Państwu temat związany z nadgarstkiem jego budową i możliwością wyboru ortezy lub stabilizatora. Przed zakupem zawsze warto poczytać o produkcie, który mamy zamiar zakupić, ponieważ zazwyczaj znajdziemy informację na jaki rodzaj schorzenia jest dostępny asortyment czy posiada specjalistyczne formuły lecznicze, z jakiego materiału został wykonany i czy został przeznaczony do prania.