Before content area

Siła, z jaką krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych, jest tętniczym ciśnieniem krwi. To zjawisko zależne jest od kilku czynników, które je warunkują. Ważny jest stopień elastyczności naczyń krwionośnych, ich średnica, stopień wypełnienia łożyska naczyniowego, a także siła skurczu mięśnia sercowego. Wiele złożonych mechanizmów kontroluje układ nerwowo-hormonalny odpowiedzialny za ciśnienie krwi.

Ciśnienie tętnicze – normy

Podczas badania tętniczego ciśnienia krwi zwykle skupiamy się na dwóch wartościach określających ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Każda wartość poza skalą określającą normę należy skonsultować z lekarzem.
Ciśnienie powstające podczas skurczu mięśnia sercowego jest ciśnieniem skurczowym, natomiast pomiędzy skurczami wyodrębniamy ciśnienie rozkurczowe. Podczas pomiaru ciśnienia należy pamiętać, że najbardziej miarodajny pomiar, to ten dwudziestoczterogodzinny oraz pomiar wykonany wykorzystując pewny ciśnieniomierz. Podane poniżej normy pokazują wartości prawidłowe, wartości będące w normie, oraz takie, które wymagają wizyty u lekarza:

  • 90/60 – 120/80 – jest to ciśnienie będące w normie
  • 120/80 – 140/85 – ciśnienie prawidłowe wysokie
  • 140/85 – 160/100 – łagodne nadciśnienie
  • 160/100 – 180/150 – umiarkowane nadciśnienie
  • Powyżej 180/150 – ostre nadciśnienie

Ciśnieniomierze elektroniczne

Automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia to nowocześniejsza wersja ciśnieniomierza z ręczną pompką. Jest wygodny, poręczny i intuicyjny w użytkowaniu. Wykorzystując oscylometryczną metodę pomiaru, bada zmiany ciśnienia w pompowanym mankiecie, która zachodzi na skutek rozchodzenia się fali tętna. Strumień krwi, płynąc pod mankietem powoduje jego drgania, dzięki czemu ciśnienie jest wyczuwalne.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i skutki

Mogło by się wydawać, że jedynie dieta ma tu główne znaczenie, albowiem stała dieta – stale od urodzenia człowieka, aż do jego rozwoju dorosłego i późniejszego okresu starości, znacznie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, oraz jego choroby, albowiem z obserwacji wynika, iż Eskimosi, którzy rzeczywiście żyją we współczesnej cywilizacji, chorują na cywilizacyjną chorobę, zwaną miażdżycą. W związku z tym, współcześni Eskimosi również zapadają na zawały, udary mózgu tak samo często, jak przedstawiciele krajów wysoko rozwiniętych. Uwarunkowania genetyczne nie są zatem obszarem kluczowym w poszukiwaniu przyczyn nadciśnienia tętniczego.

Jak powstaje nadciśnienie

Wgłębiając się w temat nadciśnienia tętniczego, pochylmy się nad stroną fizyczno-techniczną powstawania nadciśnienia. Jednym z obszarów może być układ krążenia, a co za tym idzie wady serca wrodzone lub nabyte. Już od okresu dzieciństwa, gdy wada serca sukcesywnie powoduje szybsze zużywanie się tętnic, a wraz z tym, zwiększenie się oporu obwodowego. Innym obszarem, którego niestety nie zdołamy uniknąć, jest starzenie się.

Tani ciśnieniomierz elektroniczny
Mobilny (przenośny) aparat tlenowy na baterie – OLV-B1

Po osiągnięciu pewnego wieku, nadciśnienie tętnicze, mniejsze, czy ostrzejsze, niestety jest nieuniknione. Obszarem, który jest ciekawą do badania kwestią jest rasa. Z badań i obserwacji wynika, że najczęściej cierpią na nadciśnienie tętnicze ludzie o czarnym kolorze skóry, w drugiej kolejności są ludzie o rasie białej, a na ostatnim miejscu są ludzie rasy żółtej. Najbardziej jednak interesować nas może obszar dotyczący naszego środowiska zewnętrznego, które ma znaczący wpływ na powstawanie u nas nadciśnienia tętniczego. Można w tym miejscu wyodrębnić nadmiar soli w codziennej diecie, czynniki stresogenne, nieprawidłowe stężenia cholesterolu, będące albo wynikiem skłonności genetycznych, lub nieprawidłowej diety.

Brak aktywności fizycznej przyczyną nadciśnienia

Kolejnym obszarem, który może zawierać czynniki wpływające na powstawanie nadciśnienia tętniczego jest brak aktywności fizycznej. Można by zapytać w jaki sposób czynności podwyższające ciśnienie mają zapobiegać nadciśnieniu. Jest to kwestia uelastyczniania naczyń krwionośnych. Podczas uaktywnienia fizycznego, wzrasta ciśnienie krwi, co jest elementem naturalnym, by potem powrócić do stanu pierwotnego. Ten proces powoduje trenowanie elastyczności naczyń krwionośnych, bez której napór krwi na ich ścianki spowoduje zwiększenie ciśnienia oddziaływującego na nie od wewnątrz. Innymi czynnikami, które można jedynie wymienić są siedzący tryb życia, nadmierna ilość spożywanych płynów, nadwaga, alkohol, papierosy i inne używki.
Najogólniejszym skutkiem występowania nadciśnienia tętniczego jest ogólne uszkodzenie naszego organizmu, a co za tym idzie, w sposób podstępny i długofalowy, zbliża nas do ciężkich, przewlekłych chorób i do śmierci. Bagatelizowane długoterminowo nadciśnienie tętnicze prowadzić może do takich schorzeń jak:

  • Arytmia serca
  • Przerost serca
  • Rozwój tętniaków
  • Rozwój miażdżycy
  • Uszkodzenie aparatu wzrokowego
  • Uszkodzenie nerek (co z kolei jeszcze bardziej podwyższa ciśnienie w naszym organizmie)

Podsumowując

Nadciśnienie tętnicze to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Przy odrobinie dobrej woli, można je jednak w sposób skuteczny leczyć i kontrolować. Wykorzystując dobry ciśnieniomierz możemy być pewni, że nasze badania są dokładne i zgodne ze stanem faktycznym. Warto mierzyć ciśnienie regularnie i reagować możliwie najszybciej na nieprawidłowe wyniki.

Redakcja 24medyczny.pl