Obecnie na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami maseczek ochronnych na twarz. Jednak z trwającą obecnie sytuacją pandemii tych maseczek pojawia się co raz więcej. Mają też różne nazwy które dla osoby nieinteresującej się tematem nie do końca mogą być zrozumiałe. Co chwilę również w telewizji, radiu słyszymy coraz to nowsze informacje dotyczące skuteczności noszenia poszczególnych maseczek. Jeszcze do niedawana chroniąc się przed wirusami w tym Covid-19 mogliśmy używać szalików, chustek, bandanek czy przyłbic. Dziś jednak dowiadujemy się, że stosowanie takich osłon nie jest skuteczne a rekomendowane są maseczki chirurgiczne oraz specjalistyczne. Tak więc większość z nas ma mentlik w głowie i nie wie co tak naprawdę jest skuteczne a co nie. Przyłbice mogą być również skuteczne kiedy założymy pod nie maski, wtedy wiadomo, że ta ochrona jest na jeszcze wyższym poziomie, niż tylko i wyłącznie zastosowanie samej maseczki. Więc jeżeli ktoś z Państwa zakupił taką przyłbicę to nie jest to wcale produkt zbędny i nadający się do wyrzucenia a może wpłynąć na jeszcze skuteczniejszą ochronę stosując pod nią maseczkę najlepiej chirurgiczną. Ponieważ samo noszenie przyłbicy jeżeli chodzi o ochronę przed Covid-19 jest niezalecane w chwili gdy powstaje ten wpis. Wśród maseczek narosło tyle mitów więc postanowiliśmy nie co bardziej przybliżyć temat związany z maseczkami aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dlatego nasz dzisiejszy wpis ma na celu wyjaśnienie poszczególnych różnic w maskach i jakie maseczki najlepiej wybierać w zależności od ochrony, którą chcemy sobie zapewnić. Ponieważ nie wszystkie dostępne maseczki chronią nas przed bakteriami i wirusami podobnie jak przed pyłami i innymi szkodliwymi czynnikami. Warto również wiedzieć jak powinniśmy zakładać i nosić maseczkę aby jej funkcja ochronna była na wysokim poziomie. Niestety większość z nas nie ma podstawowej wiedzy w tym temacie i co najgorsze w nieprawidłowy sposób nosi maseczki, co niestety sprawia, że przewidywana ochrona może być na bardzo niskim poziomie. Dlatego warto zapoznać się z naszym krótkim wpisem który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące maseczek ochronnych i ich użytkowania.
A więc zacznijmy od najpopularniejszych maseczek jakie obecnie zna większość z nas i nie są to maseczki materiałowe, ponieważ te stanowią najmniej skuteczną ochronę z wymienionych. Mowa tutaj o maseczkach chirurgicznych medycznych, których obecnie również jest bardzo dużo na rynku. Jednak tutaj uważajmy i jeżeli chcemy zapewnić sobie wysoki poziom ochrony musimy wybierać certyfikowane maseczki medyczne. Tylko te są bowiem skuteczne i spełniają swoją funkcję. Obecnie rekomendowane są również maseczki FFP2 i FFP3, których rolę wyjaśniamy poniżej.

Maski chirurgiczne

Zacznijmy od tego jaki rodzaj maseczek możemy obecnie kupić na rynku. Najczęściej spotykanymi obecnie są maseczki chirurgiczne, które niegdyś były tylko i wyłącznie stosowane w środowisku medycznym, laboratoryjnym. Dziś coraz więcej osób możemy spotkać w takich maseczkach na ulicy czy innych miejscach użytku publicznego. Nasuwa się tutaj pytanie czy maseczki chirurgiczne są skuteczne przed wirusami w tym Covid-19? Nie ma tutaj 100 procentowej skuteczności jak z resztą w większości nawet specjalistycznych maseczkach. Ten rodzaj maseczki może być stosowany jako maska ochronna przed wirusami jednak tutaj należy pamiętać, że nie zapewni nam tak dobrej ochrony jak maseczki specjalistyczne typowo dedykowane na wirusy jak np. maski FFP2 czy FFP3. Aby taka maska pozwoliła nam jednak na dobrą ochronę powinna być wymieniania średnio co kilkanaście minut do pół godziny max. lub nawet szybciej kiedy zrobi się bardzo wilgotna. Lepszą ochronę może zapewnić nam zastosowanie maseczki tego typu podwójnie. Czyli powinniśmy zakładać jedną na drugą chociaż w Polsce nie jest to wymagane, jednak już rekomendowane w Stanach Zjednoczonych. Maski tego typu są jednymi z najtańszych maseczek na rynku, dlatego też najczęściej kupowane. Jednak kiedy chcemy mieć skuteczną ochronę przez cały dzień musimy wymieniać ją bardzo często co niestety wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Niemniej jednak obok masek FFP2 i FFP3 są polecane w ochronie przed Covid-19. Tutaj należy wybierać tylko i wyłącznie maseczki chirurgiczne certyfikowane najlepiej kilku warstwowe. Ponieważ na rynku coraz częściej możemy spotkać podróbki masek medycznych wybierajmy tylko z sprawdzonych źródeł medycznych jak np. sklepy medyczne.

Maseczki FFP2

Ten rodzaj maseczek również należy do asortymentu ochronnego, który jest jednorazowy. Są to maseczki typowo dedykowane przed ochroną wirusów i bakterii w tym również powszechnie występującego wirusa Covid-19. Maseczka FFP2 to maska, która wykazuje bardzo dobrą ochronę na Covid-19 nawet do 95 procent. Pod warunkiem, że jest w prawidłowy sposób użytkowana. A mianowicie ten rodzaj maseczki powinien być także systematycznie zmieniany najlepiej co kilka godzin max. 8. Tak więc w takiej maseczce możemy przepracować niekiedy całą zmianę czyli nawet do 8 godzin. Maska tego typu zazwyczaj posiada 5 warstw specjalistycznego materiału, który zapewnia skuteczną ochronę. Maseczka FFP2 podobnie jak chirurgiczna w części nosowej posiada malutką blaszkę pozwalającą na indywidualne dopasowanie się do części nosowej użytkownika. Po jej nałożeniu musimy sprawdzić czy szczelnie przylega do nosa i twarzy jeżeli nie to należy ją docisnąć tak aby zyskała szczelność. Konstrukcja maseczki jest wygodna jeżeli chodzi o noszenie jej nawet przez cały dzień. Niekiedy może się w niej ciężej oddychać, ponieważ nie posiada żadnego filtra. Z tego też względu jest bezpieczniejsza dla osób przebywających w naszym otoczeniu. Ponieważ maski z filtrem pozwalają nam na lepsze oddychanie jednak przez filtr również wydostaje się powietrze, które my wydychamy na zewnątrz dlatego tutaj może pojawić się większe ryzyko przenoszenia wirusów przez osoby zakażone.

Maseczki FFP3

To rodzaj maseczek, które również większość osób stosuje w walce przed koronawirusem. Zadaniem tych masek niegdyś była głównie ochrona przed różnego rodzaju pyłami. Natomiast obecnie nie jest wykluczone stosowanie ich przed koronawirusem jest nawet rekomendowana przez wielu lekarzy. Jest to maseczka z filtrem FFP3, który w znaczny sposób ułatwia nam oddychanie oraz pozwala chronić nasze drogi oddechowe poprzez oczyszczenie powietrza przez filtr. Dzięki temu my wdychamy czyste powietrze. Jednak taki rodzaj maski ma jedną wadę a mianowicie wydychane przez nas powietrze przez zawór nie jest oczyszczane i może zawierać zanieczyszczenia w tym również wirusy. Dlatego ten rodzaj maseczki jest dopuszczany do zastosowania jednak najlepiej stosować ją podczas uprawiania dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu lub w miejscach gdzie nie ma dużych skupisk ludności lub też gdzie inni mają również maseczki. Na dzień dzisiejszy są również polecane przez lekarzy i wykazuje bardzo dużą ochronę dla użytkownika na poziomie nawet do 99 procent skuteczności. Są to maseczki wielokrotnego zastosowania i co istotne aby użyć taką maskę ponownie powinniśmy ją odpowiednio zdezynfekować przez sposób podany na ulotce producenta. Niektóre modele mają wymienne filtry, które po pewnym czasie również należy wymienić na nowe. Zawsze prze użytkowaniem zapoznajmy się z tego rodzaju informacjami.

Maseczki bawełniane

Maseczki bawełniane to maseczki, które powszechnie stosuje większość osób jednak ochrona w tym przypadku jest zależna od zastosowanego materiału i jego warstw. Jeżeli maseczka jest wykonana z zwykłego materiału o dużej przepuszczalności to zazwyczaj sprawuje bardzo małą ochronną przed wirusami. Jeżeli tych warstw jest więcej to ochrona może być skuteczniejsza jednak wciąż nie jest na takim poziomie jak przy użyciu maseczki chirurgicznej czy specjalistyczne maski typu FFP2 czy FFP3. Ten rodzaj maseczki także zazwyczaj nie pozwala na bardzo dobre przyleganie do twarzy. Na dodatek większość z osób noszących maseczki bawełniane nie zmienia ich systematycznie i nie pierze, ponieważ nie brudzą się tak szybko jak np. chirurgiczne. Dlatego takie maseczki pozwalają nam jedynie na niewielką ochronę i to przy systematycznej ich wymianie.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów maseczek przeznaczony jest do ochrony dróg oddechowych jednak mają różnice w skuteczności oraz częstotliwości ich wymiany. Obecnie każda z tych maseczek może być stosowana w celu ochrony przed koronawirusem, jednak pamiętajmy, że nie każda maska zapewnia nam taką samą skuteczność. A jeżeli chodzi o skuteczność maseczki nawet tych rekomendowanych na Covid -19. To w dużej mierze zależy od sposobu ich noszenia i systematycznej wymiany. Ponieważ nawet maska typowo ochronna na covid -19 w przypadku noszenia zbyt długo, nie wymieniania jej na nową nie będzie skuteczna. Dlatego bardzo istotną kwestią jest sposób zakładania maseczki ochronnej oraz jej systematyczna zmiana.

Jak w prawidłowy i bezpieczny sposób założyć maseczkę ochronną?

Przed założeniem takiej maseczki o ile to możliwie powinniśmy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Po czym wyciągnąć maseczkę z opakowania chwytając za gumki, tutaj nie powinniśmy dotykać wewnętrznej części maski, którą zakładamy na twarz i nos aby uniknąć przenoszenia wirusów i bakterii oraz innych zanieczyszczeń z dłoni. Maseczkę w zależności jaką wybierzemy powinniśmy zmieniać ją tak często jak jest to określone w instrukcji obsługi lub też częściej kiedy jest bardzo wilgotna. Ponieważ musimy wiedzieć, że wilgotne środowisko sprawia, że maseczka traci funkcje ochronną a dodatkowo może sprzyjać rozwijaniu również innych mikroorganizmów mogących stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Maskę również należy zdejmować w bezpieczny sposób chwytając za gumki ściągając i wyrzucając do kosza lub przeznaczonego do tego celu pojemnik na odpady medyczne. Zdejmując maskę powinniśmy umieścić ją w specjalnym woreczku nie jak robi to większość w kieszeni, torebce czy wrzucając do schowka w samochodzie. Maski wielorazowe, które chcemy użyć ponownie powinniśmy dezynfekować odpowiednimi środkami jakie zaleca nam producent na ulotce.

Oznaczenia na maseczkach

Przed zakupem warto również wiedzieć jakie oznaczenia znajdują się na maseczkach i co one oznaczają. Maska może być jak już wspomnieliśmy jednorazowa lub wielorazowa. Jednorazowa zazwyczaj będzie oznaczona NR-NonReusable z kolei R – wielorazowego zastosowania, tego typu oznaczenia są zgodne z normami europejskimi EN 149:2001 + A1:2009 znak CE.

Pamiętajmy o tych zasadach, ponieważ nawet najlepsze maski i najbardziej skuteczne mogą mieć ograniczoną skuteczność jeżeli będziemy nieodpowiednio postępować. Aby nasza ochrona była pełna postarajmy się utrzymywać również bezpieczny dystans społeczny, stosujemy maseczki oraz przestrzegajmy mycia rąk.