Wybór urządzeń pomocniczych do kąpieli, jest niezwykle istotny, ze względu na ich funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo osoby z nich korzystającej. Głównymi odbiorcami producentów tego typu urządzeń, są osoby niepełnosprawne lub seniorzy. Osoby te, posiadając krzesło pod prysznic lub ławkę używaną w wannie, mogą poczuć większą niezależność podczas kąpieli, a także czują się bezpieczniej, gdy zostają sami.

Kilka słów o krzesełkach i ławkach do kąpieli

Charakterystyka tego typu produktów opiewa materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej można się spotkać z siedziskami wykonanymi z aluminium, wzmocnionego tworzywa ABS, ze stali węglowej lub ze stali nierdzewnej. Maksymalne obciążenie takich siedzisk osiągać może do 150 kg. Ponadto, krzesła pod prysznic i ławki do wanny są wykonane z materiałów odpornych na działanie wody, dzięki czemu ich wytrzymałość i żywotność jest duża. Wolnostojące taborety pod prysznic, czy składane siedziska, montowane na ścianie, powinny być wytrzymałe i nie powodować ześlizgnięcia się osoby z ich powierzchni. Opierana o krawędzie ławeczka – siedzisko, ułatwia znacznie korzystanie z wanny, albowiem użytkownik nie musi siadać bezpośrednio na dnie wanny, dzięki czemu łatwiej jest wejść i wyjść z wanny.

Krzesło pod prysznic z oparciem

Zanim zdecydujemy się na zakup taboretu pod prysznic

Przy wyborze sprzętu tego typu, należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje osoby, która będzie z niego korzystać. Istotny jest poziom samodzielności, fizycznej sprawności, wzrost, waga, czy choćby determinacja do samodzielnej kąpieli. Układ wystroju w łazience również jest istotny, a w przypadku siedzisk montowanych bezpośrednio na ścianie, warto się zorientować, z jaką ścianą mamy do czynienia, aby kąpiel była jak najbezpieczniejsza.
Jaka najważniejsza rzecz nie może nam umknąć podczas wyboru pomocniczego sprzętu kąpielowego? Musimy zadać sobie pytanie: wanna, czy prysznic? Musimy znać wymiary naszych sanitariatów, znać ich wytrzymałość na zgniatanie, czy ścieranie, albowiem montaż czy wstawienie rehabilitacyjnych sprzętów pomocniczych, o wysokiej wytrzymałości, stanowić może dodatkowe obciążenie dla naszych sprzętów sanitarnych. Mając do czynienia z osobą o ograniczeniach ruchowych, musimy spodziewać się, że cała łazienka wyposażona będzie we wszelkiego rodzaju uchwyty, podwyższenia, stopnie, czy materiały antypoślizgowe. Należy tak dobrać krzesło lub ławkę, aby była kompatybilna z resztą wyposażenia.

Podest do mycia chorego w wannie

Który produkt do mycia pacjentów wybrać?

Rynek medyczny usiany jest wieloma produktami wspomagającymi osoby z ograniczeniami ruchowymi. Wybierając sklep, czy producenta, zwracamy uwagę na detale w wykonaniu produktu, parametry wytrzymałościowe, czy cenę. To jest normalne, że staramy się wybrać dla naszych najbliższych to, co jest najlepsze i zagwarantuje im znacznie większe bezpieczeństwo i komfort bycia choć trochę bardziej niezależnymi. Warto zatem skupić się na produktach wiodących na rynku, takich, które są najczęściej wybierane przez ludzi

  1. Taboret prysznicowy okrągły AR-201, to solidny taboret pod prysznic, którego cena to 85,00 zł. Firma ARmedical przeznaczyła go na bardzo duże obciążenie wagowe, bo aż do 110 kg. Niech nas nie zwiedzie jego niepozorna wielkość. Regulacja długości nóżek, pozwala na dostosowanie jego wysokości do wzrostu użytkownika. Podczas kąpieli pod prysznicem znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
  2. Krzesło prysznicowe z oparciem AR-203, to odpowiedź dla osób mających trudności z utrzymaniem równowagi. Jego cena, to 109,00 zł, a anatomicznie wyprofilowane siedzisko i oparcie, pozwala na utrzymanie sprzętu w czystości. Jest to możliwe dzięki materiałowi, z jakiego wykonane są oparcie i siedzisko. Lekkie, anodyzowane aluminium, z którego wykonane są pozostałe elementy, jest odporne na działanie wody, dzięki czemu krzesło jest niezwykle wytrzymałe i ma długą żywotność użytkową. Antypoślizgowe nasadki zwiększają bezpieczeństwo podczas samodzielnej kąpieli.
  3. Ławka do wanny dla chorej osoby AR-207, stworzona jest na kształt podestu, który jest niezwykle pomocny dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wytrzymałość na obciążenie sięga 110 kg. Specjalne, gumowe nasadki mają funkcję antypoślizgową, a także chronią wannę przed zarysowaniami. Koszt tej ławki, to 115,00 zł, a komfort samodzielnej kąpieli zwiększa chęć do codziennych czynności.

Powyższa lista to jedynie wybrane przez nas produkty do mycia pacjentów z ograniczoną sprawnością ruchową. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i szczegółowymi opisami poszczególnych wyrobów. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji, jesteśmy do dyspozycji poprzez dział „Kontakt”.

Redakcja 24medyczny.pl