Strona główna » Koncentrator tlenu na baterie i do domu.

Koncentrator tlenu na baterie i do domu.

2018-12-14T15:51:20+01:0014 grudnia 2018|Blog|0 komentarzy

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył urządzeń, które w sposób diametralny zmieniły sytuację osób wymagających tlenoterapii. Dobry koncentrator tlenu potrafi znacznie poprawić jakość życia. Postaramy się w kilku zdaniach zaprezentować Państwu informacje niezbędne dla każdego, kto rozważa zakup lub wypożyczenie takiego produktu.

Do czego służą aparaty tlenowe – dla kogo zostały opracowane?

Urządzenia produkujące tlen, mówiąc najogólniej umożliwiają prowadzenie tlenoterapii. Istnieje szereg zastosowań dla koncentratorów tlenu, najważniejsze z nich to:

  • niewydolność układu krążenia
  • zaburzenia pracy układu oddechowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc)
  • choroby nowotworowe
Koncentratory tlenu, aparaty do tlenoterapii

Koncentratory tlenu, aparaty do tlenoterapii

Istnieje wiele, bardziej lub mniej poważnych przesłanek, które decydują o tym, że dany człowiek wymaga dodatkowej podaży tlenu. Tlen jest niezbędny do życia każdego z nas, w wielu przypadkach zwyczajnie potrzebujemy go więcej, niż jest w stanie zapewnić nasz organizm bez wsparcia.

Zasada działania koncentratora tlenu.

Wiele osób zastanawia się jak działa koncentrator tlenu? Czy wymaga dodatkowego uzupełniania? Otóż zasada działania tych urządzeń w teorii nie jest skomplikowana. Każdy koncentrator tlenowy pobiera tlen z otoczenia, a następnie przy pomocy specjalnych sit powoduje jego nagromadzenie (skoncentrowanie). Następnie dochodzi do filtrowania i nawilżania tlenu, po czym zostaje on podany użytkownikowi. Tlen podawany jest zazwyczaj poprzez cewnik tlenowy – wąsy tlenowe lub (znacznie rzadziej) z wykorzystaniem maski tlenowej.

Rodzaje koncentratorów tlenowych.

Istnieją dwa typy tych urządzeń, postaramy się możliwie najprecyzyjniej opisać każdy z nich, wskazać różnice, wady i zalety. Pierwszy rodzaj to przenośny koncentrator tlenu na baterie. Jest to urządzenie zazwyczaj stosowane przez osoby przede wszystkim ceniące sobie aktywność ruchową. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wyjścia z domu, przemieszczania się, a nawet podróżowania. Mowa w tym wypadku o przenośnej tlenoterapii, czyli dostarczaniu użytkownikowi tlenu, niezależnie od miejsca pobytu.
Mobilny (przenośny) aparat tlenowy na baterie – OLV-B1
Mobilny (przenośny) aparat tlenowy na baterie – OLV-B1

Jednym z tego typu urządzeń jest koncentrator tlenu Oterapia OLB-B1. Jest to urządzenie znane na rynku, cechuje go przede wszystkim doskonały stosunek jakości do ceny. Produkt posiada dobre parametry pracy, jest lekki i cichy. Ciekawostką może okazać się fakt, że OLV-B1 może być zasilany z trzech źródeł:

  • poprzez zasilanie bateryjne, wówczas pracuje jako koncentrator tlenu na baterie
  • zasilany z gniazda samochodowego, jako koncentrator tlenu do samochodu lub w podróż
  • podłączony do standardowego gniazda elektrycznego

Warto wspomnieć w tym miejscu o wadach tego typu urządzeń. Każdy mobilny koncentrator przenośny posiada bowiem jedną zasadniczą wadę – jego wydajność jest ograniczona. Oznacza to, że w pewnych skrajnych przypadkach ilość dostarczanego tlenu, a w zasadzie jego stężenie procentowe, może okazać się niewystarczające. Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z urządzeniem kompaktowym, lekkim, o niedużych wymiarach. Jego parametry zawsze będą w jakimś stopniu odbiegać od produktów tzw. stacjonarnych.

Drugi rodzaj urządzeń, to właśnie domowe koncentratory tlenu. Ich największą zaletą jest możliwość prowadzenia stałej tlenoterapii, praktycznie bez ograniczeń. Oczywiście wszystko zależy od jakości produktu, jednak dobrej klasy urządzenie pozwoli nam na efektywne prowadzenie tlenoterapii w domowym zaciszu. Stacjonarny koncentrator tlenu powinien być solidnie wykonany, co koniecznie musi być potwierdzone odpowiednią gwarancją producenta.

Aparat tlenowy – koncentrator tlenu OLV-5 Oterapia
Aparat tlenowy – koncentrator tlenu OLV-5 Oterapia

Nasz sklep medyczny posiada w swojej ofercie produkt Oterapia OLV-5. Jest to domowy koncentrator tlenowy, posiadający ponadprzeciętne parametry, a jego cena dla wielu użytkowników okazuje się niezwykle atrakcyjna. My polecamy ten produkt każdemu, kto wymaga od sprzętu przede wszystkim wysokich parametrów pracy. Z tym urządzeniem można w sposób satysfakcjonujący prowadzić tlenoterapię domową oraz zapewnić źródło tlenu w przychodni, zakładzie opiekuńczym lub innej placówce ochrony zdrowia. Model OLV-5 zapewnia podaż tlenu o czystości powyżej 95% niezależnie od tego, czy przepływ ustawimy na minimalnym lub maksymalnym poziomie. Do rozpoczęcia tlenoterapii wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

Wypożyczenie koncentratora tlenu – czy ma sens?

W przypadku produktu tak wrażliwego i skomplikowanego technologicznie jak koncentrator tlenu wypożyczenie niekoniecznie okazuje się dobrym rozwiązaniem. To nie jest tak, że każdy używany aparat tlenowy będzie zużyty, jednak niestety zdarza się to niezwykle często. W przypadku urządzeń do tlenoterapii zależy nam przede wszystkim na sprawnym dostarczaniu tlenu. Wiele urządzeń oferowanych przez wypożyczalnie swoje najlepsze lata spędziło za naszą zachodnią granicą, gdzie przepracowały tysiące godzin w najróżniejszych warunkach. Wnętrze koncentratora tlenu to między innymi niezwykle wrażliwy na warunki zewnętrzne czynnik chemiczny, który ulega zwyczajnemu zużyciu. Warto w takim razie sprawdzić wypożyczane urządzenie tlenomierzem, jednak koszt zakupu takiego czujnika zazwyczaj wielokrotnie przekracza koszty wypożyczenia.

Warto również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Sprzęt użytkowany przez wiele osób należy poddać gruntownej dezynfekcji. Często na powierzchni urządzeń medycznych znajduje się mnóstwo materiału zakaźnego, niewidocznego dla ludzkiego oka. Pamiętajmy o regularnej wymianie cewników tlenowych i wodzie w nawilżaczu, jest to wydatek rzędu kilku złotych, a czynność ta może naprawdę uchronić nas przed różnego rodzaju infekcjami.

W skrócie:
Koncentrator tlenu to urządzenie niezwykle przydatne, które pozwala na skuteczne i wygodne dostarczanie tlenu do organizmu. Naszym zdaniem zarówno modele stacjonarne, jak i przenośne mają swoje wady i zalety. W przypadku aparatów domowych zyskujemy najwyższą wydajność i skuteczność. Koncentrator tlenu na baterie zapewni nam z kolei możliwość wsparcia tlenem w praktycznie dowolnym miejscu…

Redakcja 24medyczny.pl

Zostaw komentarz