Before content area

Bardzo często zdarza się nam nagły ból głowy, zęba, stłuczenie, który wymaga natychmiastowego ukojenia takie mogą przynieść okłady termiczne przeznaczone do zastosowania na zimno lub ciepło. Okłady w wielu przypadkach mogą stanowić alternatywę dla leków przeciwbólowych, ich stosowanie jest bezpieczne pod warunkiem, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do terapii zimnem lub ciepłem. Z takich okładów mogą korzystać wszyscy również dzieci, w niektórych dolegliwościach bólowych czy urazach. Okłady zimno ciepłe mogą mieć różną postać i różnić się materiałem wypełniającym. Najczęściej jest to postać żelu ale również specjalnych kulek wypełnionych żelem lub inną substancją utrzymującą efekt termiczny.

Okłady termiczne mogą być przeznaczone tylko na zimno lub ciepło, istnieją również okłady uniwersalne, które będą spełniały rolę nośnika ciepła i zimna w zależności czy umieścimy je w ciepłej wodzie, mikrofalówce czy zamrażalniku. Tutaj również istnieją różne formy jeżeli chodzi o wydobycie ciepła np. kompres można poddawać gotowaniu, zanurzaniu we wrzątku lub podgrzaniu w mikrofali. Z kolei na zimno kompres zazwyczaj zaleca się do umieszczenia w lodówce lub zamrażalniku. Wszystko zależy od tego z czego jest wykonany i jaką formę ogrzania lub ozimnienia proponuje producent. Kompresy zimno cieplne również mogą różnić się od siebie kształtem i kolorem. Zazwyczaj są to kompresy na kształt kwadracika, prostokąta lub też dedykowane na poszczególne części ciała jak głowa czy plecy w formie paska, kształt może być dowolny. Zazwyczaj kompresy dedykowane dla małych dzieci przypominają kształtem różne postaci z bajek np. zwierzątka tak aby dziecko chętniej korzystało z takiego kompresu. Okłady mogą występować samodzielnie lub też w pokrowcach z miękkich materiałów najczęściej polarowego dla przyjemniejszego efektu na skórze.

Kiedy stosować kompresy na zimno a kiedy na ciepło?

Istnieje bardzo wiele dolegliwości bólowych i schorzeń, w których terapia ciepłem i zimnem może być pomocna.

  • Okład stosowany na ciepło

Okład do zastosowania na ciepło jest zazwyczaj przeznaczony do ocieplania np. w mikrofalówce, gorącej wodzie czy gotującej w zależności od zaleceń producenta. Terapia ciepłem pozwala na zmniejszenie napięcia, pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i zwiększa się ukrwienie skóry. Tym samym rozluźnieniu ulegają mięśnie, zmniejsza się obrzęk i odczuwanie bólu. Kompresy na ciepło bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku przewlekłych urazów, które wiążą się z obrzękiem. Okład będzie doskonały na bolesność mięśni i stawów oraz w chorobach zwyrodnieniowych, schorzeniach reumatycznych. Terapia ciepłem może przynieść nam ulgę w przypadku bolesności kręgosłupa, bólów korzonkowych również pomocny przy rwie kulszowej. Bardzo często ciepło pomaga kobietom w bólach menstruacyjnych. Kompres na ciepło działa odprężająco i rozluźniająco na całe ciało. W przypadku każdego produktu istnieją ograniczenia w jego stosowaniu jeżeli takowe występują to należy zaprzestać jego użytkowania. Tutaj przeciwwskazaniem mogą być uszkodzenia i skóry i choroby skórne. Należy także uważać aby nie doprowadzić do poparzenia i maceracji skóry.

  • Okład stosowany na zimno

Okład stosowany na zimno zazwyczaj zaleca się wcześniej włożyć go do lodówki lub zamrażalnika niekiedy do zimnej wody w zależności od materiału i zaleceń producenta. W przypadku terapii zimnem metabolizm tkanek ulega spowolnieniu co powoduje zmniejszenie ich ukrwienia tym samy zmniejsza dolegliwości bólowe. Okład na zimno zaleca się najczęściej do zastosowania przy urazach, stłuczeniach, obrzękach. Bardzo dobrze sprawdza się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe jak bóle głowy w tym migrenowe, bóle zębów. Może przynieść ulgę w przypadku bólów zmęczeniowych, oparzeń. Kompres na zimno można również stosować w celu zbijania gorączki. Pomocny może okazać się także przy krwotokach zwłaszcza z nosa. Doskonale sprawdzi się w łagodzeniu bólu po ukąszeniach owadów. Tutaj również istnieją ograniczenia jeżeli chodzi o stosowanie terapii zimnem również nie zaleca się używania kompresu na rany otwarte. Należy także przestrzegać czasu zastosowania aby nie narazić się na miejscowe odmrożenia.

  • Kompresy dla dzieci

Tutaj należy być ostrożnym, a kompres stosować tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dla starszych dzieci czy nastolatków można stosować te same kompresy co dla osób dorosłych. Dla małych dzieci warto kupić specjalne kompresy, które najczęściej są kolorowe i mają fantazyjne kształty postaci z bajek. Tutaj również istnieją kompresy na zimno i ciepło. Częściej u dzieci jednak stosuje się te na zimno w przypadku kontuzji, zwichnięć, stłuczeń, skaleczeń, ukąszeń owadów. W terapii na ciepło ma działanie relaksacyjne i rozluźniające. Kompresy dla dzieci zazwyczaj wykonane są z specjalnych tworzyw, które są delikatne i miękkie w dotyku.

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie miał ból głowy, zęba czy nawet zwykłe skaleczenie, stłuczenie, które bolało i wymagało zażywania leków przeciwbólowych, a mając taki rodzaj kompresu w domu w wielu przypadkach możemy uniknąć stosowania farmakoterapii. Okłady zimno ciepłe są tanie i co najważniejsze do zastosowania wielorazowego, więc przy zakupie wydajemy pieniądze tylko raz. Kompres zajmuje niewiele miejsca można przechowywać go w lodówce a w przypadku potrzeby wyciągnąć i użyć. Okład jest pomocny przy wielu schorzeniach i dolegliwościach bólowych. Warto mieć taki kompres również ze względu na dzieci, które bardzo często w wyniku zabawy ulegają kontuzjom, stłuczeniom czy skaleczeniom. W takim przypadku dziecko może liczyć na natychmiastową ulgę i ukojenie, a mając dodatkowo swój ulubiony kolorowy okład bardzo szybko zapomina o bólu.