Strona główna » Jaki koncentrator tlenu kupić?

Jaki koncentrator tlenu kupić?

2019-12-09T13:09:35+01:009 grudnia 2019|Blog|2 komentarze

Faktem jest, że koncentratory tlenu stają się coraz bardziej popularne. Okazują się często niezbędnym wsparciem dla osób z tak zwanym deficytem tlenowym. Warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom. Niniejszy krótki artykuł ma na celu wskazanie głównych cech, rodzajów, cen i opinii.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Istnieje jeden główny podział urządzeń do tlenoterapii. Do wyboru mamy:

  • domowy aparat tlenowy, czyli urządzenie stacjonarne
  • przenośny koncentrator tlenu, czyli produkt lżejszy – mobilny

Oczywiście można pokusić się o podziały ze względu na gabaryty, producentów i inne kryteria, jednak w tym przypadku nie będzie to istotne.

Jaki aparat do tlenoterapii wybrać?

Naszym zdaniem w większości wypadków dobry koncentrator tlenu to sprzęt, który posiada możliwie najlepsze parametry pracy. W związku z tym najczęściej dobrym wyborem okaże się zakup urządzenia stacjonarnego. Chodzi w tym wypadku o skuteczność terapii, czyli wydajność urządzenia.

Istnieją jednak sytuacje, gdy mobilność i niezależność stają się priorytetem. Wówczas powinniśmy rozważyć wybór przenośnego koncentratora tlenu. Urządzenia tego typu są lżejsze i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Pamiętajmy jednak, że wspominana mobilność ma jednak swoją cenę i nie jest nią jedynie wyższa kwota, jaką zapłacimy w momencie zakupu. Chodzi również o wydajność, czyli dane techniczne w porównaniu do urządzeń stacjonarnych. Więcej na ten temat w dalszej części niniejszego wpisu.


Aparat tlenowy – koncentrator tlenu OLV-5 Oterapia

Stacjonarny koncentrator tlenu – dla kogo?

W zdecydowanej większości domowy koncentrator tlenu powinien być urządzeniem stacjonarnym. Oczywiście nie oznacza to, że nie może mieć kółek, mowa w tym wypadku o normalnych, standardowych gabarytach. Dzięki temu mamy do czynienia z urządzeniami pełnowymiarowymi, w związku z tym spełniającymi odpowiednie wymagania techniczne, czyli przede wszystkim wydajność. Produkt posiadający duże, pełnowymiarowe sita do koncentracji tlenu, odpowiednio duży i mocny kompresor, zawsze będzie technicznie górował nad jego przenośnym odpowiednikiem.

Stacjonarny (domowy) sprzęt do tlenoterapii powinien być odpowiednio trwały. Poziom dostarczanego przez niego tlenu nie powinien nigdy spaść poniżej 90%, a w przypadku urządzeń dobrej klasy ta wartość waha się w granicach 95% praktycznie niezależnie od ustawionego przepływu. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że mamy do czynienia z urządzeniem spełniającym swoją rolę, umożliwiającym prowadzenie tlenoterapii w sposób skuteczny i wydajny.

Przenośny aparat do tlenoterapii, czyli wygoda i niezależność
Na rynku istnieje również druga grupa urządzeń do tlenoterapii, czyli mobilne koncentratory tlenu. Tego typu sprzęt posiada zazwyczaj dwie najistotniejsze cechy: jest nieduży i lekki. Czy to zawsze zalety? Oczywiście z punktu widzenia osoby użytkującej taki produkt, zdecydowanie tak! Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wspomniane korzyści zawsze otrzymujemy w wyniku kompromisu z wydajnością.


Mobilny przenośny aparat tlenowy na baterie – OLV-C1

Niestety, producenci koncentratorów tlenu nie dysponują jeszcze technologią umożliwiającą miniaturyzowanie swoich urządzeń bez ponoszenia strat w zakresie ich wydajności. Trzeba zwrócić uwagę na to, że mały i lekki koncentrator tlenu nie będzie w stanie konkurować parametrami pracy – tlenoterapii, z urządzeniem pełnowymiarowym, zdecydowanie cięższym i odpowiednio większym. Oczywiście dobry przenośny koncentrator tlenu nadal spełnia swoją rolę, wciąż jest pewnym źródłem tlenu i umożliwia prowadzenie skutecznej tlenoterapii, odbywa się to jednak na drodze pewnego kompromisu.

W związku z powyższym dla kogo tworzone są przenośne koncentratory tlenu? Sięgamy po nie przede wszystkim wówczas, gdy mobilność i niezależność są dla nas najistotniejsze. Osoby pracujące, podróżujące, posiadające znaczne ograniczenia metrażu mieszkania – to najczęściej użytkownicy niedużych, mobilnych urządzeń do tlenoterapii. Sprzęt przenośny okazuje się świetnym rozwiązaniem, gdy wybieramy się na wakacje, do rodziny, musimy służbowo udać się w delegację. Wtedy zawsze mamy pod ręką nieduży aparat do tlenoterapii, który zapewni nam odpowiednie wsparcie. Zdarza się, że tego typu urządzenia już czekają na nas w miejscu pracy, gdy w domu korzystamy z urządzeń stacjonarnych, pełnowymiarowych.

Istnieje również szerokie grono osób posiadających obydwa rodzaje urządzeń do tlenoterapii. Jest to rozwiązanie zdecydowanie kosztowne, jednak umożliwia korzystanie na co dzień z urządzeń stacjonarnych (domowych) oraz w razie potrzeby sięgnięcie po aparat przenośny (mobilny).

Podsumowanie – jaki koncentrator tlenu kupić?

Udzielenie jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi nie jest możliwe. Naszym zdaniem, warto jednak przede wszystkim brać pod uwagę koncentrator tlenu do domu pełnowymiarowy. Jest to rozwiązanie nie tylko pewniejsze i skuteczniejsze, ale również tańsze. Jeżeli najważniejsza dla nas jest możliwość przemieszczania lub zwyczajnie musimy skorzystać z tlenoterapii poza domem, wybór powinien paść na przenośny koncentrator tlenu.

Zespół 24medyczny.pl

komentarze 2

  1. ela kuźniar 18 kwietnia 2020 w 12:49- Odpowiedz

    Zastanawiam się nad zakupem Oterapii ale jet bardzo drogi czy jest ktoś kto miał ten koncentrator i moze coś o nim powiedzieć?

  2. Antoni Kubara 24 kwietnia 2020 w 11:37- Odpowiedz

    Moim zdaniem koncentratory Oterapia to dobry wybór. Cena porównywalnych urządzeń jest znacznie, znacznie wyższa. Badałem rynek przez kilka tygodni, zanim się zdecydowałęm (fora dyskusyjne, testy). Mam koncentrator tlenu Oterapia OLV-5 i w trudnym okresie dawał radę bez najmniejszych problemów pracować nawet po kilkanaście godzin na dobę. Trzeba dbać o filtry, to znaczy raz na 2-3 tygodnie sobie je przeczyścić z widocznych brudów, kurzu itp. Poza tym sprzęt bezawaryjny i w mojej ocenie superek.

Zostaw komentarz

Go to Top