Strona główna » Jaki koncentrator tlenu kupić?

Jaki koncentrator tlenu kupić?

2019-12-09T13:09:35+01:009 grudnia 2019|Blog|0 komentarzy

Faktem jest, że koncentratory tlenu stają się coraz bardziej popularne. Okazują się często niezbędnym wsparciem dla osób z tak zwanym deficytem tlenowym. Warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom. Niniejszy krótki artykuł ma na celu wskazanie głównych cech, rodzajów, cen i opinii.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Istnieje jeden główny podział urządzeń do tlenoterapii. Do wyboru mamy:

  • domowy aparat tlenowy, czyli urządzenie stacjonarne
  • przenośny koncentrator tlenu, czyli produkt lżejszy – mobilny

Oczywiście można pokusić się o podziały ze względu na gabaryty, producentów i inne kryteria, jednak w tym przypadku nie będzie to istotne.

Jaki aparat do tlenoterapii wybrać?

Naszym zdaniem w większości wypadków dobry koncentrator tlenu to sprzęt, który posiada możliwie najlepsze parametry pracy. W związku z tym najczęściej dobrym wyborem okaże się zakup urządzenia stacjonarnego. Chodzi w tym wypadku o skuteczność terapii, czyli wydajność urządzenia.

Istnieją jednak sytuacje, gdy mobilność i niezależność stają się priorytetem. Wówczas powinniśmy rozważyć wybór przenośnego koncentratora tlenu. Urządzenia tego typu są lżejsze i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Pamiętajmy jednak, że wspominana mobilność ma jednak swoją cenę i nie jest nią jedynie wyższa kwota, jaką zapłacimy w momencie zakupu. Chodzi również o wydajność, czyli dane techniczne w porównaniu do urządzeń stacjonarnych. Więcej na ten temat w dalszej części niniejszego wpisu.


Aparat tlenowy – koncentrator tlenu OLV-5 Oterapia

Stacjonarny koncentrator tlenu – dla kogo?

W zdecydowanej większości domowy koncentrator tlenu powinien być urządzeniem stacjonarnym. Oczywiście nie oznacza to, że nie może mieć kółek, mowa w tym wypadku o normalnych, standardowych gabarytach. Dzięki temu mamy do czynienia z urządzeniami pełnowymiarowymi, w związku z tym spełniającymi odpowiednie wymagania techniczne, czyli przede wszystkim wydajność. Produkt posiadający duże, pełnowymiarowe sita do koncentracji tlenu, odpowiednio duży i mocny kompresor, zawsze będzie technicznie górował nad jego przenośnym odpowiednikiem.

Stacjonarny (domowy) sprzęt do tlenoterapii powinien być odpowiednio trwały. Poziom dostarczanego przez niego tlenu nie powinien nigdy spaść poniżej 90%, a w przypadku urządzeń dobrej klasy ta wartość waha się w granicach 95% praktycznie niezależnie od ustawionego przepływu. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że mamy do czynienia z urządzeniem spełniającym swoją rolę, umożliwiającym prowadzenie tlenoterapii w sposób skuteczny i wydajny.

Przenośny aparat do tlenoterapii, czyli wygoda i niezależność
Na rynku istnieje również druga grupa urządzeń do tlenoterapii, czyli mobilne koncentratory tlenu. Tego typu sprzęt posiada zazwyczaj dwie najistotniejsze cechy: jest nieduży i lekki. Czy to zawsze zalety? Oczywiście z punktu widzenia osoby użytkującej taki produkt, zdecydowanie tak! Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wspomniane korzyści zawsze otrzymujemy w wyniku kompromisu z wydajnością.


Mobilny przenośny aparat tlenowy na baterie – OLV-C1

Niestety, producenci koncentratorów tlenu nie dysponują jeszcze technologią umożliwiającą miniaturyzowanie swoich urządzeń bez ponoszenia strat w zakresie ich wydajności. Trzeba zwrócić uwagę na to, że mały i lekki koncentrator tlenu nie będzie w stanie konkurować parametrami pracy – tlenoterapii, z urządzeniem pełnowymiarowym, zdecydowanie cięższym i odpowiednio większym. Oczywiście dobry przenośny koncentrator tlenu nadal spełnia swoją rolę, wciąż jest pewnym źródłem tlenu i umożliwia prowadzenie skutecznej tlenoterapii, odbywa się to jednak na drodze pewnego kompromisu.

W związku z powyższym dla kogo tworzone są przenośne koncentratory tlenu? Sięgamy po nie przede wszystkim wówczas, gdy mobilność i niezależność są dla nas najistotniejsze. Osoby pracujące, podróżujące, posiadające znaczne ograniczenia metrażu mieszkania – to najczęściej użytkownicy niedużych, mobilnych urządzeń do tlenoterapii. Sprzęt przenośny okazuje się świetnym rozwiązaniem, gdy wybieramy się na wakacje, do rodziny, musimy służbowo udać się w delegację. Wtedy zawsze mamy pod ręką nieduży aparat do tlenoterapii, który zapewni nam odpowiednie wsparcie. Zdarza się, że tego typu urządzenia już czekają na nas w miejscu pracy, gdy w domu korzystamy z urządzeń stacjonarnych, pełnowymiarowych.

Istnieje również szerokie grono osób posiadających obydwa rodzaje urządzeń do tlenoterapii. Jest to rozwiązanie zdecydowanie kosztowne, jednak umożliwia korzystanie na co dzień z urządzeń stacjonarnych (domowych) oraz w razie potrzeby sięgnięcie po aparat przenośny (mobilny).

Podsumowanie – jaki koncentrator tlenu kupić?

Udzielenie jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi nie jest możliwe. Naszym zdaniem, warto jednak przede wszystkim brać pod uwagę koncentrator tlenu do domu pełnowymiarowy. Jest to rozwiązanie nie tylko pewniejsze i skuteczniejsze, ale również tańsze. Jeżeli najważniejsza dla nas jest możliwość przemieszczania lub zwyczajnie musimy skorzystać z tlenoterapii poza domem, wybór powinien paść na przenośny koncentrator tlenu.

Zespół 24medyczny.pl

Zostaw komentarz