Niniejszy może okazać się pomocny w wyborze urządzenia do mierzenia ciśnienia. Jest to swojego rodzaju poradnik kupującego, oparty na naszym doświadczeniu i opiniach kupujących. Postaramy się również wskazać istotne wady i zalety konkretnych rozwiązań, jak również podkreślimy charakterystyczne różnice. W tym artykule uzyskają Państwo informacje na temat takich produktów jak: dobry ciśnieniomierz naramienny, ciśnieniomierz zegarowy (manualny, tradycyjny) oraz ciśnieniomierz nadgarstkowy

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Istnieje wiele rodzajów, producentów i modeli urządzeń do mierzenia ciśnienia. Dokonując wyboru konkretnego produktu, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka konkretnych pytań związanych z tym dla komu dany ciśnieniomierz ma służyć, jak często będzie wykorzystywany i co jest dla nas najważniejsze: wygoda, precyzja, czy może nowoczesny wygląd lub bezawaryjność?

Rodzaje ciśnieniomierzy.

Istnieją kryteria, dzięki którym można przyporządkować wybrany aparat do mierzenia ciśnienia konkretnej grupie produktów. Zasadniczy podział tworzy dwie grupy: ciśnieniomierze elektroniczne i ciśnieniomierze manualne. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej przedstawimy nasze doświadczenia związane z ich sprzedażą i użytkowaniem, wyodrębnimy również konkretne podgrupy, co pozwoli w szybki i prosty sposób udzielić odpowiedzi na pytanie: jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierze elektroniczne.

Jest to obecnie najliczniejsza grupa urządzeń do mierzenia ciśnienia. Cechuje je przede wszystkim wygoda użytkowania. Jaki ciśnieniomierz elektroniczny to dobre urządzenie? Zazwyczaj taki aparat jest stosunkowo prosty w obsłudze i nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Rozwój technologii, jak również bardzo duża konkurencja na rynku, powoduje znaczną poprawę precyzji pomiarów odpowiednich modeli. Oczywiście nadal zdarzają się tak zwane „buble” jednak osoba pragnąca znaleźć dobry ciśnieniomierz elektroniczny bez problemu odnajdzie coś dla siebie.

ciśnieniomierz nissei

Dobry ciśnieniomierz elektroniczny – naramienny.

Jest to grupa elektronicznych urządzeń do mierzenia ciśnienia, które pomiaru dokonują na tętnicy ramiennej. Pomiar takim urządzeniem jest bardzo prosty i wygodny. Automatyczny ciśnieniomierz naramienny może być zasilany poprzez baterie lub zasilacz – istnieją urządzenia, które umożliwiają wybór formy zasilania, w zależności od potrzeb.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Aparat do mierzenia ciśnienia na rękę to rozwiązanie najwygodniejsze, jednak nie zawsze dające najwyższą precyzję pomiaru. Istnieje szerokie grono klientów i pracowników służby zdrowia, który z pewną rezerwą podchodzą do dokładności wyników otrzymanych za pomocą ciśnieniomierzy nadgarstkowych. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że w przeszłości tego typu urządzenia były faktycznie bardzo mało precyzyjne. Na szczęście obecnie znacznie łatwiej znaleźć dokładny ciśnieniomierz nadgarstkowy, warto jednak w tym celu zapoznać się z dalszą częścią naszego poradnika.

ciśnieniomierz little doctor

Ciśnieniomierze tradycyjne – zegarowe.

Ręczny aparat do mierzenia ciśnienia to nadal nieodłączny element wyposażenia wielu toreb ratowniczych i walizek lekarskich. Dzieje się tak dlatego, ze pracownicy służby zdrowia najchętniej im ufają. Manualny aparat do mierzenia ciśnienia, czyli tak zwany ciśnieniomierz wskazówkowy, to produkt udoskonalany przez dziesiątki lat, cechuje go najwyższa precyzja pomiary i prostota konstrukcji. Dzięki tej ostatniej, nasze urządzenie do badania ciśnienia może okazać się niemalże całkowicie bezawaryjne. Ciśnieniomierze zegarowe mają jednak jedną zasadniczą wadę – ich użytkowanie nie należy do najwygodniejszych. Oczywiście w miarę praktyki umiejętność pomiaru ulega znacznej poprawie, jednak w początkowej fazie użytkowania ciśnieniomierz manualny może okazać się zwyczajnie niewygodny, szczególnie dla osób starszych.

ciśnieniomierz zegarowy

Na co zwrócić uwagę?

Próbując podpowiedzieć Państwu jaki ciśnieniomierz warto wybrać, stworzyliśmy poniższą listę. Mamy nadzieję, że pomoże ona w jakimś stopniu dokonać odpowiedniego wyboru.

1. Nie zawsze cena czyni cuda.

Oczywiście nikt z nas nie chce przepłacać. Zazwyczaj szukamy dobrych rozwiązań w możliwie najniższe cenie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek wyrobów medycznych ulega zalewowi taniej elektroniki niewiadomego pochodzenia. Nie oznacza to, ze każdy tani ciśnieniomierz jest zły. Należy jednak zachować czujność w przypadku urządzeń najtańszych oraz takich, które już na pierwszy rzut oka nie prezentują się solidnie. Bardzo duża konkurencja w tej dziedzinie produktów powoduje, że w dobrej cenie można nabyć dobry ciśnieniomierz solidnego producenta, który zapewni nam wsparcie po zakupowe i zagwarantuje odpowiednią jakość.

2. Wygoda czy precyzja?

Jeśli nader wszystko cenimy sobie wygodę, zapewne naszym pierwszym wyborem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Oczywiście nie są to urządzenia tylko wygodne i nic poza tym. Ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą okazać się dokładne, lecz zgodnie z naszym doświadczeniem, większość tego typu urządzeń ustępuje pod względem dokładności modelom naramiennym. W związku z powyższym ciśnieniomierz naramienny jest z założenia mniej wygodny – wymaga od nas nierzadko zdjęcia odzieży, a jego wymiary są większe od urządzeń na nadgarstek, jednak rola diagnostyczna tych produktów jest najistotniejsza. Można również rozważyć zakup ciśnieniomierza tradycyjnego, którego precyzja określana jest przez wielu za największą – my osobiście polecamy te produkty osobom związanym zawodowo ze służbą zdrowia oraz pacjentom nie ufającym rozwiązaniom elektronicznym.

3. Ciśnieniomierz automatyczny czy półautomatyczny? Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne niemalże całkowicie wyparły z rynku modele półautomatyczne, nie znaczy to jednak, że te drugie w ogóle nie są dostępne. Jest to ścisłą grupa produktów, która ma swoje grono stałych użytkowników. Zasada jest prosta: ciśnieniomierz automatyczny robi wszystko za użytkownika, ciśnieniomierz półautomatyczny robi wszystko próćz napełniania mankietu powietrzem. W tym celu użytkownik musi ręcznie dopompować powietrze przy pomocy odpowiedniej pompki (balonika). Naszym zdaniem obecna jakość wykonania i niezawodność pewnych urządzeń powoduje, że ciśnieniomierze automatyczne w większości wypadków okazują się rozsądniejszym i przede wszystkim wygodniejszym wyborem.

4. Ciśnieniomierz na baterie czy zasilacz?

Ten wybór pozostawiamy już do indywidualnych rozważań. Ciśnieniomierz na baterie jest wygodniejszy, nie wymaga bowiem podłączania żadnych urządzeń zasilających – całość obsługi odbywa się bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego. Jednak ciśnieniomierz z zasilaczem gwarantuje nam pozbycie się problemu rozładowanych baterii. Należy wziąć również pod uwagę kwestię zasilania w przypadku planowanych podróży. Nasz sklep medyczny w dziale „Ciśnieniomierze elektroniczne” prezentuje również modele dające możliwość wyboru źródła zasilania w zależności od potrzeby w danej chwili.

Podsumowanie.

Tworząc niniejszy poradnik mieliśmy na celu podzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem. Oczywiście istnieją indywidualne przekonania i preferencje każdego użytkownika, na które nie zamierzamy wywierać nadmiernego wpływu. Ogólną wskazówką jaki ciśnieniomierz wybrać może okazać się wybór urządzenia w miarę znanego producenta, najlepiej wieloletniego dystrybutora tego typu urządzeń. Jeśli liczy się dla nas względnie dobra precyzja pomiaru i optymalny jej stosunek do wygody użytkowania, polecamy ciśnieniomierze automatyczne, których mankiety (rękawy) zakłada się na ramię użytkownika. Elektroniczny ciśnieniomierz naramienny przeciętnego producenta, w przeciętnej cenie powinien posłużyć nam co najmniej kilka lat bez konieczności wymiany. Urządzenia manualne wymagają odpowiedniego przeszkolenia i ich użytkowanie nie jest najwygodniejsze, jednak cechuje je najwyższy wskaźnik bezawaryjności. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, aktywnych i często podróżujących. Odradzamy ich zakup pacjentom z arytmią (np. migotaniem przedsionków) i wysokim nadciśnieniem tętniczym – nie jest łatwo w takim wypadku dobrać urządzenie, na którym można w pełni polegać, co nie znaczy, że takie modele nie istnieją…