Irygator do czyszczenia zębów to przyrząd służący do irygacji, czyli potocznie mówiąc płukania jam ciała. I tutaj można wyróżnić różne rodzaje irygatorów np. do płukania nosa najczęściej stosowany w zapaleniu zatok czy irygator np. do wykonywania irygacji pochwy. Jednak my dziś weżniemy pod lupę irygatory do płukania jamy ustnej. Wiele osób zadaje nam pytanie jak prawidłowo użytkować taki irygator i jaką czynność powinno się wykonywać pierwsze czy irygację jamy ustnej czy mycie szczoteczką do zębów. Chcielibyśmy krok po kroku w bardzo łatwy i przejrzysty sposób wyjaśnić Państwa wątpliwości.
Na początku wyjaśnijmy czym jest irygator, ponieważ okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu takiego urządzenia. Jest to urządzenie, które pod wpływem ciśnienia wody pozwala na dokładniejsze oczyszczanie jamy ustnej i ich przestrzeni. Strumień ciśnienia wody pozwala na dokładne dotarcie do nawet najmniejszej szczeliny usuwając z niej resztki zalegającego pokarmu.
Co wlewać do irygatora?
Na wielu blogach można spotkać różne odpowiedzi, jedni mówią o samej wodzie inni o płynach do płukania jamy ustnej a jeszcze inni o specjalnych płukankach. A co tak naprawdę jest najlepsze? Według nas zwykła woda, ponieważ jest najtańsza i najbezpieczniejsza dla urządzenia. Płyny do płukania jamy ustnej zazwyczaj zaleca się przez około 20-30 sekund potrzymać w ustach i wypluć. Przy irygatorze jest to niemożliwe. Dodatkowo niektóre z nich mogą zawierać barwniki czy inne szkodliwe substancje mogące niekorzystnie wpływać na sprzęt i jego komponenty. Płyny do płukania jamy ustnej również nie są tanie a więc przy codziennym myciu jamy ustnej przynajmniej 2 razy dziennie napełniając cały zbiornik wydalibyśmy niemałe pieniądze. Z kolei płukanki wydają się być dobrym rozwiązaniem jednak nie każdy zawsze może taką płukankę stosować. Dlatego najrozsądniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest użycie wody prosto z kranu. Woda do płukania jamy ustnej najlepiej aby nie była za zimna ani zbyt ciepła letnia będzie optymalna.
Jaki irygator wybrać stacjonarny czy przenośny?
Wiele osób również pyta nas jaki irygator wybrać? I tutaj na wstępie musimy dokonać podziału irygatorów na przenośne i stacjonarne. Przenośne czyli mobilne irygatory to urządzenia, które są lżejsze, zazwyczaj wielkością zbliżone do szczoteczek elektrycznych. Można je wygodnie zabrać w podróż. Są mniejsze niż irygatory stacjonarne dlatego, też mają mniejszy pojemnik na wodę, co z kolei wiąże się z częstszym napełnianiem zbiornika. Pojemność zbiorniczków jest zróżnicowana w tym przypadku jednak aby dobrze i dokładnie wyczyścić zęby to taki pojemnik trzeba napełnić przynajmniej 2 razy a czasami 3 jak jest bardzo mały np. przy 150 ml. Dla niektórych to może być wadą, jednak nie ma tutaj większego problemu, ponieważ irygację wykonujemy zazwyczaj nad umywalką czy wanną więc kran jest pod ręką. Jeżeli chodzi o ceny to również są zróżnicowane niekiedy tańsze niż urządzenia stacjonarne w zależności od producenta.
Stacjonarne irygatory są z kolei większe i cięższe taki irygator najlepiej jest ustawić na półce w łazience, aby go nie przenosić z miejsca na miejsce. Zazwyczaj irygatory stacjonarne mają długi przewód więc nie ma problemu, aby postawić go w innym miejscu a płukanie wykonywać nad umywalką. Ten model jest wygodny pod względem płukania, ponieważ zazwyczaj ma jeden duży zbiornik na wodę i napełniając go do pełna, dokładnie wykonamy irygację całej jamy ustnej. Ceny również są tutaj zróżnicowane w zależności od marki czy zastosowanych udogodnień. Tutaj bardzo wiele modeli ma np. specjalną pokrywę, która jednocześnie może być schowkiem na końcówki. Z takiego irygatora może korzystać nawet cała rodzina pod warunkiem zmiany końcówek i zachowania odpowiedniej higieny. Dlatego wybór każdy musi podjąć indywidualnie. Często osoby podróżujące wybierają opcję irygatora przenośnego, ponieważ łatwiej jest go przewozić. A osoby, które mają więcej miejsca w łazience irygatory stacjonarne ale nie jest to regułą.
Przy wyborze irygatora warto również kierować się mocą jaką oferuje nam urządzenie, regulacją oraz trybami pracy jakie zapewnia nam urządzenie. Im większa moc tym lepiej, ponieważ możemy dokładniej oczyścić jamę ustną. Ważna jest również regulacja ciśnienia najlepiej aby była chociaż w 3 poziomach, ponieważ wtedy możemy sobie wybrać czy chcemy większe ciśnienie, średnie lub mniejsze. Jest to pomocne dla osób, które mają delikatne i wrażliwe dziąsła. Również przy pierwszym użyciu zaleca się stosować niewielką moc a z czasem zwiększać, szczególnie u osób z wrażliwymi dziąsłami, gdyż może dochodzić do krwawienia jeżeli zastosujemy od razu mocny strumień. Warto również sprawdzić na jak długo wystarczy nam pracy na jednym naładowaniu, będzie to szczególnie przydatna funkcja dla osób spędzających sporo czasu w podróży. Pod uwagę weźmy również to czy w zestawie mamy elementy dodatkowe, inne końcówki np. do czyszczenia języka, dziąseł.
Jak wykonywać irygację?
A więc jeżeli wybraliśmy odpowiedni model urządzenia to możemy przystąpić do mycia zębów. Na początku wyjaśnijmy kiedy stosować irygator czy po myciu szczoteczką czy przed. W zasadzie jest to obojętne jednak wielu stomatologów zaleca aby irygator stosować przed myciem właściwym szczoteczką ręczną lub elektryczną. Uzasadniając tym, że lepiej oczyścimy przestrzenie między-zębowe z pokarmu a po drugie nie wypukamy resztek pasty, która ma korzystne działanie dla naszych zębów. Tak więc irygator najlepiej stosować przed myciem szczoteczką. Czyli najpierw irygacja wodą a potem mycie szczoteczką z pastą do zębów.
Napełnijmy zbiorniczek wodą najlepiej cały zarówno w stacjonarnym jak i przenośnym irygatorze. Po czym należy ułożyć irygator pod kątem 45 stopni jak szczoteczkę elektryczną i przystąpić do czynności płukania. Irygatory mają zazwyczaj specjalne końcówki, które pozwolą nam sięgnąć głębiej nawet w najdalsze zakamarki. Dokładnie należy oczyścić każdy ząb i każdą stronę jamy ustnej. Niektóre modele posiadają również w zestawie specjalistyczne końcówki do czyszczenia dziąseł ale także języka, które należy stosować aby nasza jama ustna była jeszcze skuteczniej oczyszczona.
Po czynnościach myjących irygator należy dokładnie wypłukać opróżnić pojemniczek na wodę i odstawić do następnego użycia. Czynność irygacji jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią również dziecko. Warto wspomnieć, że dla dzieci są także specjalne irygatory niekiedy z kolorowymi elementami w obudowie. Pamiętajmy aby dzieci już od najmłodszych lat uczyć prawidłowego dbania os stan jamy ustnej co zaprocentuje w przyszłości.
Dla kogo irygatory do jamy ustnej ?
Irygatory do jamy ustnej są przeznaczone dla każdego nie ma tutaj większych przeciwskazań chyba, że takowe wyda nasz stomatolog. Dlatego z irygatorów mogą korzystać dzieci i osoby dorosłe. Irygatory polecane są również osobom, które na co dzień noszą aparaty ortodontyczne, gdzie resztki pokarmu gromadzą się pod ich elementami i ciężko jest je usunąć nawet szczoteczką elektryczną. Podobnie osoby z mostami i koronkami także mogą mieć problem z resztkami gromadzącego się jedzenia. Dla takich osób irygatory są wręcz koniecznością aby zadbać w prawidłowy sposób o stan jamy ustnej.
Podsumowując nasz dzisiejszy wpis irygator jest bardzo prosty w zastosowaniu korzystać z niego może praktycznie każdy nie wymaga zastosowania żadnych większych umiejętności. Wybór irygatora to kwestia indywidualna czy stacjonarny czy przenośny. Podobnie jeżeli chodzi o cenę tutaj jest bardzo duże zróżnicowanie. Jednak według nas dobry irygator do jamy ustnej można nabyć już w cenie 100 zł (urządzenie przenośne) oraz od 170 d0 250 zł – irygator stacjonarny. Nie ma też sensu przepłacać po kilkaset złotych za urządzenia, które na dobrą sprawę mają taką samą moc, podobne parametry w takim przypadku zawsze płacimy za znaną markę.