Before content area

Haluksy z łac. hallux valgus to zwyrodnienie powstające na stopach a dokładniej na dużym palcu. Powstają one pod wpływem nieprawidłowych obciążeń oraz zniekształceń tworząc tzw. koślawy paluch. Koślawy paluch to nie tylko defekt estetyczny ale również zdrowotny może powodować bolesność i deformacje całej stopy. Osoby z koślawym paluchem mają bardzo często problem z doborem odpowiedniego obuwia gdyż paluch sprawia dyskomfort podczas chodzenia. Bardzo często również powoduje odkształcanie się butów i ich szybszą eksploatację w części palucha. Dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po produkty na haluksy.

Przyczyny powstawania koślawego palca

Tutaj można wyróżnić kilka czynników jednym z nich jest podłoże genetyczne. W tym przypadku osoba ma już pewne dysproporcje w budowie stopy, które z czasem powodują koślawość palca, a do tego wzmagać może je np. nieodpowiednie obuwie. To również jedna z przyczyn obok genetyki, która może deformować stopę. Problem pojawienia się haluksów bardzo często obserwuje się także u kobiet, które noszą obuwie na wysokim obcasie. Czynnikiem, który również sprzyja deformacji stopy jest nadmiar kilogramów, dlatego otyłość to kolejny krok do powstawania haluksów. Sprzyjać pojawieniu się zwyrodnienia może także codzienna praca po kilkanaście godzin w pozycji stojącej. Są to najczęściej obserwowane przyczyny powstawania zmian na stopach w postaci haluksów.

Jak zaobserwować czy mamy zmiany zwyrodnieniowe w postaci haluksów?

Objawy haluksów w zaawansowanym stopniu są bardzo widoczne więc nie sposób ich nie zauważyć. Problem może być w początkowej fazie kiedy to paluch nie daje o sobie znać w postaci bólu można jedynie zaobserwować niewielkie zgrubienie, które zazwyczaj jest bagatelizowane a z czasem przekształca się w większe zwyrodnienie. Dlatego każdy z nas powinien dokładnie obserwować stopy i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian nawet najmniejszych skonsultować ze specjalistą. Kolejnym objawem może być podwinięcie palucha pod palce, bóle w okolicy kości i sródstopia, również pojawienie się bolesnych odcisków na stopach czy problem z chodzeniem. Ważne jest aby jak najszybciej zdiagnozować haluks wtedy możemy zapobiegać jego powiększaniu się poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, wkładek, osłon czy ćwiczeń przy pomocy specjalistycznych aparatów. W bardzo zaawansowanym stadium haluksa może okazać się niezbędna operacja jednak zabieg usunięcia nie daje gwarancji na całkowite wyleczenie zwyrodnienia. Bardzo często w wielu przypadkach halux powraca, więc najrozsądniejszym działaniem są ćwiczenia pozwalające zapobiec postępowi zwyrodnienia.

Co można stosować na haluksy i jak ćwiczyć aby paluch nie uległ dalszej deformacji?

To pytanie zadaje nam bardzo wiele osób dlatego postaramy się krótko i na temat wyjaśnić jak postępować i jakie ćwiczenia wykonywać aby zapobiec dalszej deformacji haluksa. Proces leczenia zależy od stopnia zaawansowania zwyrodnienia i w każdym przypadku powinien być konsultowany z lekarzem specjalistą, który zleci plan leczenia. Przy leczeniu haluksów stosować można różne rodzaje produktów pomocniczych, które mają na celu łagodzenie dolegliwości bólowych oraz zatrzymanie procesu pogłębiania się haluksa. Może na początku powiemy Państwu jakie produkty mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z koślawym paluchem a na końcu podpowiemy jak stosować aparaty do ćwiczeń na haluksy. Produktów, które powstały w celu walki z haluksami obecnie na rynku jest bardzo wiele, niektóre z nich są pomocne a inne zbędne. Pamiętajmy zawsze aby tego rodzaju asortyment zakupić w sprawdzonym sklepie medycznym, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję jakości.

Jaki asortyment przyda się przy koślawości palca?

Polecane są osłonki na palce i tutaj wybór jest bardzo duży od materiałowych po silikonowe. Zastosowanie specjalistycznych osłonek na haluksy chroni palce przed ocieraniem obuwia minimalizując bolesność oraz pojawienie się ran. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają mniejszą jak i również większą zmianę zwyrodnieniową. Bez wątpienia zakup odpowiedniego obuwia zapewni nam wygodę w czasie chodzenia i zmniejszy ból. Obuwie powinno być szersze najlepiej aby to były buty ortopedyczne typowo przystosowane na haluksy. Do tego warto stosować specjalne wkładki ortopedyczne również dedykowane na haluks. A oprócz tego przy dużej bolesności lekarz może zapisać maści łagodzące ból czy leki. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zwyrodnienia. Przede wszystkim przy koślawości palucha jak już wspomnieliśmy na początku warto stosować specjalistyczne aparaty do ćwiczeń. Ćwiczenia są jedną z metod walki z haluksami, wykonywane systematycznie mogą przynieść bardzo duże rezultaty oraz zatrzymać proces zwyrodnienia. Jednak warto wiedzieć jak ćwiczyć i za pomocą jakich aparatów. Istnieje kilka rodzajów aparatów do ćwiczeń na haluksy wymienimy kilka według naszym zdaniem najlepszych     i najskuteczniejszych w rozsądnej cenie.

Aparaty do noszenia i ćwiczeń na haluksy

Jednym z nich jest Hallufit jest to aparat wyglądem przypominający dwie ze sobą połączone gumki. W te gumki wkłada się duże palce z jednej i z drugie strony. A ćwiczenia polegają na rozciąganiu gumy na zewnątrz i do wewnątrz. Najlepiej jest tutaj ćwiczyć od 3 do 7 minut w ciągu dnia również powinno ćwiczyć się przed snem. W początkowej fazie ćwiczenia powinny być łagodne, powoli przyzwyczajając się należy zwiększać ich intensywność a w przypadku bólu przerwać gimnastykę. Taki rodzaj aparatu pozwoli zmniejszyć ból i napięcie również zapobiega postępowi zwyrodnienia. W przypadku stosowania tego rodzaju aparatu nie ma konieczności robienia większych przygotowań, wystarczy jedynie kilka minut czas w ciągu dnia i przed snem. Ćwiczenia powinniśmy wykonywać na gołych, czystych stopach w pozycji siedzącej lub nawet leżącej jeżeli nie sprawia to komuś większej trudności.

Innym korekcyjnym również dobrym aparatem na haluksy do zastosowania w czasie odpoczynku czy snu jest szyna Thomsena. To rodzaj aparatu, który pozwala na korekcję nieprawidłowo ułożonego paluch, również zapobiega deformacji i bolesności. Tutaj nie wykonuje się żadnych ćwiczeń należy systematycznie nosić aparat. Dla lepszych i szybszych efektów warto połączyć noszenie tego aparatu z np. Hallufitem, którym dodatkowo wykonamy ćwiczenia.

Kolejnym korekcyjnym aparatem do zastosowania na noc i dzień jest aparat hallustop. To jeden z popularniejszych modeli, który oprócz korekcji haluksów pozwala także zmniejszyć płaskostopie poprzeczne, które również może mieć wpływ na tworzenie się koślawego palucha. Ten rodzaj aparatu także zaleca się do zastosowania profilaktycznie. W tym przypadku aparat zakłada się na stopę bądź tez stopy jeżeli np. haluksy występują na obu stopach i w takim aparacie można chodzić lub nawet spać. Również jeżeli ten model połączymy np. z aparatem do ćwiczeń hallufit efekty będą lepsze.

Dla osób, u których wystąpiły haluksy lub dopiero się tworzą warto mieć pod ręką taki niezbędnik do którego zaliczymy:

  • odpowiednie obuwie musi – być szersze w części palców niż zwykłe, zbyt ciasne będzie potęgowało zwyrodnienie
  • aparat do ćwiczeń korekcyjnych, ćwiczenia minimalizują bolesność i zapobiegają postępowi zwyrodnienia
  • aparat do noszenia w dzień lub na noc pozwalający na korygowanie wady
  • wkładki ortopedyczne indywidualnie dobrane przez lekarza specjalistę
  • osłony na haluksa, pierścienie, które chronią przed otarciami i szybszym zużywaniu się obuwia np. materiałowe, silikonowe itp.
  • żele, maści czy inne leki przepisane przez lekarza specjalistę

Pamiętajmy zawsze aby dbać o swoje stopy nie tylko pielęgnując je aby były miękkie i gładkie ale także o ich zdrowie. Dlatego zwracajmy uwagę nawet na najmniejszą deformację w okolicy palców i całej stopy. Szybkie zdiagnozowanie jakiegokolwiek zwyrodnienia daje możliwość podjęcia nieinwazyjnego leczenia, z kolei zaniedbanie może prowadzić do konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Które w przypadku usunięcia haluksów w bardzo wielu przypadkach i tak powraca. Pamiętajmy aby każdą taką zmianę czy nieprawidłowość w ułożeniu stóp skonsultować z lekarzem, który wdroży odpowiedni plan leczenia. Prewencyjnie warto również stosować aparaty na haluksy czy wkładki ortopedyczne oraz osłony.