Inhalacja, inaczej nebulizacja jest leczniczym zabiegiem, który polega na dostarczeniu substancji leczniczych do struktur płuc i oskrzeli (pęcherzyki płucne, drzewo oskrzelowe), w postaci aerozoli lub leczniczych roztworów. Oczywiście w tym celu wykorzystujemy urządzenie do inhalacji, czyli inhalator. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia, albowiem proces inhalacji pozwala dostarczyć lek konkretnie do chorego organu. Dzisiejsze czasy spieszą nam z pomocą nowych technologii, które stworzyły inhalatory przenośne, które są bardziej poręczne od tych stacjonarnych. Czy jednak zawsze inhalator na baterie może zastąpić stacjonarne urządzenie do inhalacji?

Inhalacja nowej generacji

Inhalacja znana jest od lat, jednak nauka dała nam pneumatykę i ultradźwięki, które można wykorzystać w wielu dziedzinach ludzkiego działania. W przypadku leczenia inhalacyjnego, zarówno sprężone powietrze, jak i ultradźwięki rozbijają umieszczony w urządzeniu płyn leczniczy na cząsteczki mikroskopijnej wielkości, które z kolei dostarczane są do organizmu w postaci widocznej gołym okiem, zwiewnej mgiełki. Chory wdychając tak przetworzony lek dostarcza go w głąb układu oddechowego.

Nowoczesny inhalator przenośny

Dzięki innowacyjnej technologii, chory potrzebujący tego typu leczenia nie musi udawać się do placówki oferującej inhalację lub nebulizację, lecz może z łatwością wykonać sobie taki zabieg w domowym zaciszu lub gdziekolwiek indziej. Kieszonkowe rozmiary urządzenia umożliwiają zabranie go wszędzie ze sobą, dzięki czemu w każdej chwili można sobie pomóc, gdy zajdzie konieczność. Inhalatory na baterię są niezwykle proste w użyciu, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas samodzielnego stosowania. Bardzo istotną kwestią jest również higiena użytkowania inhalatora. Dzisiejsze urządzenia tego typu posiadają wymienne akcesoria, które umożliwiają utrzymanie całości w czystości, oraz użytkowanie inhalatora przez kilka osób.
Po każdorazowym użyciu, wykorzystując inhalator przenośny należy zadbać o jego czystość, co w przypadku przenośnych urządzeń na baterię lub akumulator, jest niezwykle intuicyjne i proste.

Kiedy inhalacja sprawdzi się najlepiej

Drogą inhalacji podaje się głównie leki działające przeciwzapalnie, rozkurczowo (drzewo oskrzelowe), ułatwiające odkrztuszanie oraz antybiotyki. Nebulizacja rewelacyjnie uzupełnia zatem leczenie takich schorzeń, jak:

  • Zapalenie płuc
  • Mukowiscydoza
  • Rozedma płuc
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • Obturacyjna choroba płuc
  • Astma oskrzelowa
  • Nadciśnienie tętnicze płuc itp.

Wachlarz wskazań do inhalacji jest jak widać obszerny i dzięki terapeutycznemu charakterowi, inhalacja może być stosowana przez naprawdę długi czas. Z racji tego, że anatomiczna budowa układu, który poddajemy terapii tą metodą, nie pozwala wprowadzać cząsteczek większych, niż pięć mikrometrów (µm), inhalator jako urządzenie rozbijające płyn na cząsteczki równe lub mniejsze, niż pięć mikrometrów, jest prawdziwym dobrodziejstwem współczesnej techniki.

Skuteczna inhalacja – inhalator z nakładkami

Dobrze jest wiedzieć, iż przy wielkości cząstek od dwóch do pięciu mikrometrów, lek najszybciej wchłonie się w obszarze oskrzeli i tchawicy, natomiast cząsteczki wielkości od pół do dwóch mikrometrów, najskuteczniejsze wchłanianie będzie w obszarze pęcherzyków płucnych. Jest to ważna informacja przy prawidłowym doborze funkcji inhalatora. Zwykłe aerozole, rozpraszające lek na cząsteczki wielkości od ośmiu do dziesięciu mikrometrów, doprowadzają leczniczą substancję zaledwie do nosa i gardła, a co za tym idzie, zwykłe „parówki”, z gorącej wody, które stosowały nasze babcie, niewiele pomogą w schorzeniach przewlekłych.
Jest to jeden z argumentów, który podpowie nam, by wybrać inhalator domowy, czyli stacjonarny. Ważne w tym wypadku, by urządzenie posiadało wspomniane wyżej nakładki. Są to niewielkie plastikowe elementy, które wybieramy w momencie, gdy chcemy leczyć konkretne miejsce objęte chorobą. Taką możliwość daje zestaw do inhalacji Andy Flow, któy można kupić osobno (wówczas pasuje do każdego inhalatora) lub w zestawie z urządzeniem. Firma „Med2000”, włoski producent urządzeń medycznych, stworzyła tłokowy inhalator med2000. Jest to niezwykle szybkie urządzenie do inhalacji, a ponadto posiada w komplecie właśnie wspomniany zestaw AndyFlow, czyli nebulizator z nakładkami do poszczególnych fragmentów układu oddechowego. Stosowanie tych urządzeń jest proste i wygodne, nie wymaga żadnego przeszkolenia.

Zestaw do inhalacji Andy Flow z nakładkami

Inhalator niejedno ma imię

Wybierając inhalator, należy wziąć pod uwagę wiele zależności i aspektów, które warunkują użytkowanie przez danego pacjenta konkretnego rodzaju, czy modelu urządzenia. Gdy zatem planujemy zakup inhalatora, należy się zastanowić, kto będzie przeprowadzał zabiegi, czy będzie to sam chory, czy ktoś z jego otoczenia. Ważne jest, by znać preferencje osoby używającej urządzenia, rodzaje leków, które będą za jego pośrednictwem podawane, łatwość obsługi manualnej itp. Szczególnie w przypadku dzieci należy wziąć pod uwagę wielkość urządzenia i łatwość w jego stosowaniu. Na rynku jest kilka rodzajów inhalatorów, warto zatem dobrze się zastanowić nad doborem tego właściwego. Trzy najczęściej spotykane rodzaje inhalatorów, które występują w różnych formach:

  • Inhalatory ultradźwiękowe (np. siateczkowe) tworzące partykuły płynu (nośnika) za pomocą ultradźwięków. Ich zaletą jest cicha praca i niezwykle szybka nebulizacja,
  • Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem, będące sprzętem medycznym z farmaceutykiem umieszczony fabrycznie,
  • Inhalatory tłokowo-pneumatyczne, inaczej kompresorowe, w których do wytworzenia pożądanej mgiełki, zastosowano sprężone powietrze lub gaz . Ich praca jest dosyć głośna, przez co są dużo tańsze od modeli ultradźwiękowych

Inhalator dla dzieci i niemowląt

Jaki inhalator kupić?

Każdy z wymienionych wyżej inhalatorów posiada swoje wady i zalety. Naszym zdaniem, nie należy aż tak szczegółowo dzielić tych urządzeń podczas podejmowania decyzji. Musimy odpowiedzieć sobie po prostu na pytanie, jaki inhalator jest nam potrzebny? Jeśli koniecznie chcemy mieć urządzenie, które pozwoli nam na prowadzenie inhalacji w dowolnym miejscu, wówczas warto nabyć inhalator przenośny na baterie. Jeżeli najważniejsza jest dla nas szybkość i skuteczność inhalacji, warto wówczas mieć do dyspozycji inhalator tłokowy (kompresorowy) i wykorzystać jego nieporównywalnie wyższą moc oraz możliwości specjalnych nakładek zmniejszający większość cząsteczki. Istnieje również coś takiego, jak inhalator dla dzieci i niemowląt. Zazwyczaj różni się on od zwykłego inhalatora tym, że posiada przyjazdy wygląd, a czasem również odpowiednio opracowane elementy.

Redakcja 24medyczny.pl