Before content area

Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy jakiejkolwiek choroby, niemalże odruchowo sięgamy po termometr. Jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja. Zmiany temperatury ludzkiego organizmu są jednym z najważniejszych, a zarazem najszybszych do zaobserwowania objawów. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy nie jesteśmy do końca przekonani o wiarygodności otrzymanego wyniku. Czy naprawdę dobry termometr jest tak trudno kupić? Podpowiemy jaki dobry termometr na podczerwień wybrać dla dziecka i całej rodziny.

Dobry termometr na podczerwień dla całej rodziny

Nim zaczniemy z Państwem dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, związanymi z wyborem konkretnego urządzenia, opowiemy w kilku zdaniach o termometrach ogólnie. Oczywiście nie chodzi nam o streszczenie krótkiej historii termometrów i tworzenie niekoniecznie interesujących treści. Chcemy w niniejszym poradniku praktycznie wskazać różnice, cechy ogólne i zalety konkretnych rozwiązań.

Termometr tradycyjny – znak minionych czasów?

Raczej tak. Termometry szklane, czyli tak zwane termometry tradycyjne, powoli odchodzą do lamusa. Nie oznacza to, że są zupełnie niepotrzebne. Naszym zdaniem po prostu nie najlepiej sprawdzają się one już w typowo domowych zastosowaniach. Problem z termometrami szklanymi pojawił się w momencie wycofywania termometrów zawierających rtęć, zgodnie z unijnymi przepisami. Producenci i importerzy zareagowali błyskawicznie, wprowadzając na rynek urządzenia wolne od rtęci, które wyglądem nie różnią się szczególnie od ich „rtęciowych odpowiedników”. Pomiar termometrem szklanym wkładanym pod pachę, do ust lub odbytu jest jednak zwyczajnie niewygodny – wymaga sporo czasu i odrobiny cierpliwości. Warto zwrócić również uwagę na szklaną powłokę termometru, podatną na uszkodzenia, a w ich skutku zwyczajnie niebezpieczną. W zakresie bezpieczeństwa pozostaje jeszcze jeden istotny szczegół, czyli ryzyko przeniesienia zakażenia. Termometry tradycyjne z założenia są produktami kontaktowymi, które mogą bezpośrednio przenosić na swojej powierzchni wydzieliny ciała (np. pot lub śluz) zawierające materiał zakaźny i czynniki chorobotwórcze.

Termometry na podczerwień – elektroniczne – czy są dokładne?

Naszym zdaniem większość termometrów na podczerwień – elektronicznych w 100% dokładna niestety nie jest. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak na podstawie naszych wielokrotnych testów, porównań, a przede wszystkim opierając się o opinie użytkowników, możemy śmiało zaryzykować tezę, że większość termometrów elektronicznych dostępnych na rynku delikatnie pisząc nie powala dokładnością. Jak to możliwe?

[fusion_imageframe image_id=”2548″ max_width=”767px” style_type=”none” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”none” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”none” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”pomiar temperatury” link=”https://24medyczny.pl/produkt/visiofocus-smart-dobry-termometr-dla-dziecka-niemowlaka-i-doroslego/” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://24medyczny.pl/wp-content/uploads/2018/06/visio2-1.jpg[/fusion_imageframe]

Dla wielu z nas jednym z najważniejszych kryteriów podczas zakupu urządzenia do mierzenia temperatury często okazuje się jego cena. Szukamy urządzenia niedrogiego i jednocześnie atrakcyjnego cenowo. Niestety, w przypadku urządzeń tak precyzyjnych, jak termometry medyczne, taka zasada nie wróży sukcesów. Producenci rozmaitych termometrów oczywiście ochoczo zareagowali na potrzeby konsumentów. Nasz rynek dosłownie zalała fala tanich, nie najgorzej wyglądających termometrów elektronicznych, których wartość diagnostyczna niestety jest zazwyczaj co najmniej przeciętna. Czy można w związku z tym nabyć dobry termometr elektroniczny? Tak, jednak warto kierować się odpowiednimi kryteriami, które zebraliśmy dla Państwa w dalszej części tego poradnika.

Termometr bezdotykowy czy dotykowy – jaki termometr wybrać dla dziecka, niemowlaka lub całej rodziny?

Dotykowe termometry elektroniczne, podobnie jak termometry szklane, to w obecnych czasach raczej przeżytek. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Wygodę, ponieważ termometr, którym nie musimy dotykać powierzchni badanego organizmu jest z założenia wygodniejszy. W teorii wystarczy zbliżyć czujnik urządzenia, by poznać wynik pomiaru. Bezpieczeństwo, bowiem bez rzeczywistego kontaktu, ryzyko przeniesienia zakażenia jest zdecydowanie minimalne. Termometry bezdotykowe chronią pozostałych domowników lub innych użytkowników przed rozprzestrzenianiem choroby podczas badania temperatury. Naszym zdaniem, aby nabyć dobry termometr na podczerwień, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na pewne detale i funkcje, które zagwarantują nam dokonanie dobrego wyboru.

Na co zwrócić uwagę? – lista kontrolna

Poniżej przedstawiamy listę cech i funkcji, które będą niejako podsumowaniem naszych doświadczeń. Jaki termometr wybrać?

  1. Przede wszystkim precyzja.
    Termometr ma dobrze mierzyć. Niby banał, a jednak tak trudny do wyegzekwowania. Po to kupujemy urządzenie do mierzenia temperatury, aby otrzymać wynik dokładny i precyzyjny.
  2. Kalibracja względem otoczenia.
    Jest to funkcja niekoniecznie znana osobom poszukującym dobrego termometru, a niezwykle istotna. Przyczyną błędów w pomiarze większości urządzeń elektronicznych są zmiany temperatury ich otoczenia i jednoczesny brak reakcji na te wahania. Przykładowo, gdy termometr przemieści się z jedno pomieszczenia do drugiego, dzięki funkcji kalibracji dostosuje swój pomiar do panujących i zmieniających się warunków.
  3. Czujnik wskazujący odległość od badanej powierzchni.
    Jeśli termometr zbytnio zbliżymy lub oddalimy od badanego organizmu lub przedmiotu, nasz wynik będzie odpowiednio zawyżony lub zaniżony. Jak tego uniknąć? Producenci różnych urządzeń w instrukcjach obsługi informują o optymalnej odległości do wykonania pomiaru, jednak skąd użytkownik ma wiedzieć, czy zbliżył termometr przykładowo na 2,5 cm a nie na 3,5 cm? W tym celu termometr na podczerwień powinien sam informować nas o odpowiedniej odległości i takie właśnie urządzenia polecamy.
  4. Producent i dystrybutor.
    Poszukujmy urządzeń sprawdzonych producentów. Zwróćmy uwagę na opinie o produkcie, najlepiej te autentyczne, od prawdziwych użytkowników. Warto pochylić się przez moment nad historią lub doświadczeniem wytwórcy, raczej unikajmy jednorazowych importów – zazwyczaj najważniejszym ich kryterium jest zysk, a wartość produktu kierowana bywa na drugi plan…

Podsumowanie.

Oczywiście jesteśmy tylko sklepem medycznym i nie zamierzamy nikogo przekonywać do naszych racji. Niniejszy poradnik ma na celu przede wszystkim wskazanie konkretnych cech i parametrów, które mogą okazać się pomocne w doborze urządzenia do mierzenia temperatury. Dobry termometr na podczerwień dla dziecka to podstawa domowej apteczki i pierwszy przyrząd, po który sięgamy w obliczu objawów choroby. Polecamy termometry elektroniczne bezdotykowe, jednak posiadające funkcje zwiększające precyzję badania. W przeciwnym wypadku, nabywamy raczej atrapę termometru i niepotrzebnie wydajemy pieniądze.