Before content area

Słowo masaż wielu z nas kojarzy się z gabinetem masażu, eterycznymi olejkami i zazwyczaj masażem pleców. Jednak masaż to bardziej rozwinięte pojęcie i może dotyczyć niemalże każdej części ciała. Podobnie jak przyrządy i akcesoria do jego wykorzystania. Mogą to być urządzenia masujące na baterie, podłączane do zasilania sieciowego, różnego rodzaju masażery ręczne, piłki, wałki itp. Tutaj mamy bardzo dużą dowolność od masażerów wykonanych z tworzyw sztucznych, po ekologiczne rozwiązania jakimi są masażery drewniane bo to właśnie im poświęcimy ten wpis.
Masażery drewniane służą do wykonywania różnego rodzaju masaż, może to być masaż zdrowotny, rehabilitacyjny czy relaksacyjny. Są to zazwyczaj przedmioty stosowane wszechstronnie najczęściej można spotkać drewniane masażery do stóp i masażery stosowane na całe ciało.

Jakie rodzaje masażerów drewnianych wyróżniamy?

Jak już wspomniano wyżej to masażery z przeznaczeniem do całego ciała najczęściej mają wygląd pojedynczej rolki, młotka, wałka, jak i również masażery do stóp złożone z jednej rolki, kilku lub kilkunastu o podwójnej konstrukcji tak aby wygodnie móc umieścić na nich stopy. Masażery na kształt młotka czy wałka zazwyczaj mają specjalną rączkę czy uchwyty, które pozwalają nam na samodzielne masowanie trudniej dostępnych miejsc. Z kolei masażery na stopy zazwyczaj posiadają rolki z kolcami, które w czasie przesuwania stóp w kierunkach góra dół stymulują receptory na stopach, pobudzając do intensywniejszej pracy cały organizm.

Dla kogo masażery drewniane do stóp?

Drewniane masażery do stóp są idealnym narzędziem masującym dla każdego z nas, ponieważ pozwalają na odprężenie i dogłębny relaks. Doskonale sprawdzają się dla osób, które chcą odstresować się po ciężkim dniu. Masażery tego typu mogą być również wykorzystywane jako pewnego rodzaju akupresura, która polega na uciskaniu poszczególnych punktów na ciele w tym przypadku na stopach. Tego rodzaju masaż w bardzo wielu przypadkach pozwala na łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości bólowych, wzmacnia krążenie krwi poprawiając tym samym ogólne funkcjonowanie organizmu, przyspieszając przemianę materii, polepszając sprawność fizyczną i umysłową. Masaż stóp zalecany jest również w rehabilitacji, idealnie sprawdza się dla wszystkich osób, u których występują zmiany reumatoidalne i zwyrodnieniowe kończyn stawów dolnych.

Masaż całego ciała jaki masażer wybrać?

Do masażu całego ciała posłużą nam masażery drewniane w formie rolek, młotków czy wałków z rączką, uchwytami. Za ich pomocą wykonamy masaż ciała samodzielnie lub przy pomocy drugiej osoby czy masażysty. Tutaj możemy masować dowolną części ciała w celu zdrowotnym, rehabilitacyjnym i jak i również relaksacyjnym. Masażery drewniane idealnie sprawdzą się dla wszystkich osób, które mają problemy z obwodowym układem nerwowym, układem krążenia pozwalają również na pozbycie się dolegliwości bólowych, ograniczają postęp niektórych chorób czy pozwalają na dogłębne rozluźnienie mięśni.

Masażery tego typu idealne będą również jako forma tzw. drenażu skóry, który przyspieszy krążenie. Jest to doskonała propozycja masażu dla kobiet, które chcą pozbyć się uporczywej pomarańczowej skórki – celluit. Masaż tym rodzajem masażera może okazać się zbawienny, ponieważ systematyczne masaże drewnianym wałkiem wraz z odpowiednią dietą pozwalają przynieść widoczne efekty w ciągu kilku tygodni. Wszystko w tym przypadku zależy od częstotliwości wykonywanego masażu i ogólnego dbania o zdrowie i dietę.

Jak wykonywać masaż za pomocą drewnianych masażerów?

Masaż przy pomocy tego asortymentu jest równie prosty jak przy stosowaniu innych ręcznych masażerów. Na początku należy upewnić się czy nie mamy żadnych przeciwwskazań co do wykonywania masażu.

Co może być takim przeciwwskazaniem?

Najczęściej są to różnego rodzaju: stany zapalne, poparzenia, ropnie, grzybice, rany, skaleczenia, również przeciw wskazania od lekarza.
Samo wykonywania masażu jest bardzo łatwe w zależności też od części ciała, którą chcemy masować. Np. w przypadku zastosowania masażera na stopy to najlepiej sprawdzą się ten z rolkami, które same się obracają pod wpływem ruchu naszych stóp. Dzięki tym masażerom masaż wykonamy samodzielnie siedząc lub stojąc. Jest on bardzo prosty i przyjemny. Tutaj ilu rolkowy masażer wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas, od tego czy chcemy masować stopy pojedynczo czy razem, ponieważ są mniejsze i większe masażery jedno rolkowe lub kilku rolkowe i kilku rzędowe.
Z kolei do masażu całego ciała najlepiej będzie wybrać masażer typu młotek z rączką czy wałek, tutaj również możemy masaż wykonać samodzielnie niemalże każdej części ciała. Niekiedy problem może być przy wykonaniu masażu pleców o ile za pomocą masażera tzw. młotka z rączką jest to możliwe to przy mocy wałka może być trudniejsze. Ten rodzaj masażerów może być również wykorzystywany na stopy. Drewniane masażery tego typu mają specjalnie rzeźbioną kolczatkę, która doskonale stymuluje receptory na całym ciele.
Wykonanie masażu zaleca się kilka razy dziennie w czasie od 5 do 20 minut w fazie początkowej, gdzie również intensywność powinna być dostosowana do wrażliwości naszej skóry. W miarę upływu czasu i stopnia zaawansowania masaż można wykonywać dłużej z większym naciskiem, jednak należy pamiętać aby stosować się do przeciwwskazań lekarza. W przypadku różnego rodzaju schorzeń zawsze należy zapytać specjalistę o możliwość wykonywania masażu tego typu aby był on bezpieczny.

Z czego wykonane są masażery drewniane i jak je pielęgnować?

Masażery drewniane polecane są również jako przyrządy do masażu relaksacyjnego, coraz więcej gabinetów ma w swojej ofercie masaż wykonywany przy pomocy drewnianych masażerów. Co ciekawe cieszą się dużą popularnością ze względów ekologicznych i bezpieczeństwa. Ponieważ masażery drewniane głównie zostały wykonane z drewna, dzięki temu są bezpieczne dla naszej skóry. Najczęściej jest to drewno bukowe uznawane za jedno z twardszych klasa twardości III. Zapewnia przedmiotom, które zostały z niego wykonane solidność i trwałość na długie lata. Dodatkowo masażery z drewna są ekologiczne, nie zawierają niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników. Wybierając drewniane przyrządy do masażu warto również zapoznać się z ich konserwacją, ponieważ nieco różni się od masażerów wykonanych z tworzyw sztucznych. A mianowicie do ich czyszczenia i pielęgnacji nie powinno używać się chemicznych środków, dezynfekcja za pomocą wilgotnej szmatki i polerowanie do sucha, również należy chronić je przed zatłuszczeniem. Należy je również przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci oraz źródła ognia. Drewniane masażery to idealna propozycja dla osób, które cenią naturalność w pielęgnacji kosmetycznej i higienicznej preferujące produkty z naturalnych składników i tworzyw jakim jest między innymi drewno.

Przyrządy stosowane w masażu całego ciała

Drewniane masażery to coraz częściej stosowane przyrządy w masażu całego ciała. Jak widać mogą służyć do różnych form masażu, bardzo dobre w rehabilitacji, masażu zdrowotnym, relaksacyjnym całego ciała. Warto jednak wybierać te produkty, których znamy pochodzenie i dostępne są w medycznych sklepach, aptekach czy sprawdzonych drogeriach. Dobrej jakości drewniany masażer odpowiednio przechowywany i pielęgnowany może posłużyć nam na długie lata. Warto zaznaczyć, że drewniane masażery są to bardzo łatwe w użytkowaniu przyrządy masujące wykorzystujące tylko i wyłącznie siłę naszego nacisku lub osoby, która nas masuje.