Dezynfekcja dłoni to najprościej mówiąc szereg czynności, które mają na celu zniszczenie drobnoustrojów między innymi bakterii, wirusów chorobotwórczych, grzybów, czy pasożytów. W procesie dezynfekcji można usunąć drobnoustroje jednak nie zawsze usuwa się ich formy przetrwalnikowe. Dezynfekcja może dotyczyć różnego rodzaju powierzchni oraz przedmiotów, ale także ciała najczęściej skóry przed iniekcjami oraz dłoni. Dzisiejszy nasz wpis skupimy właśnie na dezynfekcji dłoni chirurgicznej i higienicznej oraz preparatach do pielęgnacji po dezynfekcji.

Zapewne większość osób kojarzy dezynfekcję skóry z warunkami medycznymi. Najczęściej dezynfekcji poddaje się dłonie lekarzy przed różnego rodzaju zabiegami, także dezynfekuje się skórę pacjentów również w czasie iniekcji skórnych. Oprócz wyżej wymienionych czynności dezynfekcję skóry przeprowadza się w salonach kosmetycznych, fryzjerskich zakładach pracy mających kontakt z żywnością oraz innych placówkach publicznych. A także każdy z nas powinien przestrzegać dezynfekcji dłoni zwłaszcza kiedy przebywamy w dużych skupiskach ludzi jak galerie, sklepy czy transport publiczny. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak dużym zagrożeniem dla nas ze względu na różnego rodzaju drobnoustroje są miejsca publiczne. Dlatego zawsze po powrocie do domu powinniśmy dokładnie umyć ręce. W przypadku kiedy nie mamy możliwości wymycia dłoni to należy stosować preparaty dezynfekujące bezpośrednio aplikowane na dłonie.

Dezynfekcja jest bardzo istotna nie tylko ze względu na obecnego w tym czasie koronawirusa ale inne szkodliwe wirusy i drobnoustroje, wywołujące różnego rodzaju jednostki chorobowe. Dlatego higiena dłoni jest bardzo istotna zarówno mycie jak i dezynfekcja. W przypadku dezynfekcji dłoni pamiętajmy o odpowiednim sposobie w jaki należy wykonać dezynfekcję aby była skuteczna. Wszystko zależy w tym przypadku od preparatu jaki użyjemy. Na opakowaniu zawsze znajdziemy dokładną instrukcję zastosowania i jej należy przestrzegać, ponieważ tylko wtedy nasze dłonie będą odpowiednio czyste.

Jakie środki wybierać do dezynfekcji?

Tutaj wybór jest również bardzo zróżnicowany pod kątem składu, formy preparatu oraz zakresu działania na różnego rodzaju drobnoustroje. A więc mamy wybór jeżeli chodzi o skład możemy stosować środki dezynfekujące na bazie alkoholu jak i również bezalkoholowe. W składzie posiadające również substancje zapachowe czy pielęgnacyjne skórę również istnieją środki bez takowych składników. Dlatego zawsze przed zakupem czytajmy etykiety zwracając uwagę na jakie spektrum działania jest preparat czy zawiera alkohol oraz inne składniki drażniące szczególnie jest to istotna informacja dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Forma preparatów dezynfekujących może być różna od koncentratorów do rozcieńczania po gotowe środki w postaci płynnej, żelowej, w piance czy spray’u oraz chusteczek dezynfekujących. Tutaj również wybór będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb. Koncentraty najczęściej stosuje się w dezynfekcji powierzchni i przedmiotów rzadziej w dezynfekcji skórnej. Tutaj bardzo ważne jest zachowanie proporcji sporządzając płyn dezynfekujący. Koncentraty są bardzo wydajne i często stosowane w szpitalach, jednostkach medycznych, zakładach przetwórczych ze względu na większą opłacalność niż gotowe preparaty w mniejszych pojemnościach. Z kolei spray, żele najlepiej sprawdzają się w placówkach użytku publicznego oraz użytku indywidualnego podobnie jak pianki czy chusteczki dezynfekujące niezastąpione zwłaszcza w podróży. Jak widać wybór tego rodzaju środków dezynfekujących jest bardzo duży również można zakupić je w naszym sklepie medycznym.

Preparaty pielęgnacyjne po dezynfekcji dłoni

Bardzo często po dezynfekcji dłoni zwłaszcza kiedy musimy wykonywać ją często pojawia się suchość i szorstkość dłoni, niekiedy również ich pękanie. Dlatego warto po dezynfekcji stosować środki pielęgnacyjne np. w postaci kremów czy balsamów do skóry dłoni. Najczęściej tego rodzaju preparaty mają w składzie składniki pielęgnacyjne, regeneracyjne oraz przyspieszające gojenie się. Niektóre preparaty dezynfekujące są wzbogacone o substancje przyspieszjące gojenie się i odnowę naskórka również warto takie wybierać zwłaszcza jeżeli nasza skóra jest bardzo delikatna.