Before content area

Większość osób w starszymi wieku cierpi na różnego rodzaju choroby niestety jednymi z częstszych są choroby układu krążenia, wymagające systematycznego pomiaru ciśnienia krwi i tętna jak np. nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa itp. W wielu domach znajdziemy różnego rodzaju aparaty do mierzenia ciśnienia za pomocą których dokonamy pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Zazwyczaj w domach ze względu na wygodę używamy ciśnieniomierzy elektronicznych, ponieważ są one szybkie i możemy nimi zmierzyć ciśnienie krwi i tętna w każdych warunkach. Dla większości osób dorosłych obsługa elektronicznego urządzenia nie powinna sprawiać większego problemu. Jednak w przypadku osób starszych w podeszłym wieku, które muszą dokonywać pomiaru samodzielnie nie każdy elektroniczny aparat będzie łatwy w obsłudze. Większość osób starszych ma problemy ze wzrokiem czy koordynacją ruchową. Dlatego ciśnieniomierz w tym przypadku powinien być bardo prosty w obsłudze i łatwo się zakładać na ramie czy nadgarstek.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Na rynku spotkamy szeroką gamę asortymentu w postaci ciśnieniomierzy od manualnych, po półautomatyczne do nowoczesnych ciśnieniomierzy elektronicznych, więc jest z czego wybierać. Niegdyś popularnymi ciśnieniomierzami były aparaty zegarowe, składające się z manometru, rękawa i pompki. Tutaj pomiar odbywa się na zasadzie wtłaczania powietrza do środka i osłuchu przez stetoskop. Aparaty tego typu są do dzisiaj i co ważne uznawane są za jedne z dokładniejszych. Bardzo często stosowane przez lekarzy kardiologów w gabinetach medycznych. I są one jak najbardziej dobrym wyborem dla młodszych i starszych użytkowników pod warunkiem, że senior potrafi użytkować taki aparat albo jest w stanie nauczyć się jego obsługi a niewielki manometr nie utrudnia odczytu wyników. Z pozoru trudny do opanowania przez młodszych użytkowników, aparat zegarowy wydaje się być łatwiejszy dla starszych osób, niegdyś nie było elektronicznych modeli i używało się tylko zegarowe. Dla osób, które cenią zegarowe ciśnieniomierze warto rozglądać się za większymi manometrami jak np. w modelu LD 100. Wtedy odczyt danych nie będzie stanowił problemu nawet dla osób starszych. Tutaj pomiaru dokonujemy na ramieniu, więc senior, który sam mierzy sobie ciśnienie powinien być w stanie nałożyć mankiet naramienny, włożyć pod niego stetoskop i dokonać pomiaru. Ten rodzaj ciśnieniomierzy sprawdzi się dla osób, które są samodzielne i nie mają ograniczeń ruchowych jeżeli chodzi o dłonie. Chyba, że pomiaru dokonuje nam ktoś z rodziny lub opiekunka wtedy nie ma żadnego problemu z wykonaniem badania.

Ciśnieniomierz dla dwóch osób

Ciśnieniomierz Braun dla dwóch osób

Elektroniczne ciśnieniomierze pomiarowe

Kolejną grupą są elektroniczne ciśnieniomierze i tutaj podzielić je możemy na na nadgarstkowe i naramienne. Jeżeli chodzi o naramienne to również zaleca się je dla osób, które potrafią samodzielnie założyć mankiet i dokonać badania. Dla większości sprawnych seniorów nie powinno sprawiać to większego problemu. Jednakże prawidłowy pomiar bardzo często wiąże się z całkowitym ściągnięciem rękawa w przypadku kiedy jest on bardzo ciasny. Dlatego ten rodzaj ciśnieniomierza najlepiej stosować w zaciszu domowym. Warto wybierać modele informujące nas o nieprawidłowym założeniu mankietu, które nie stanowią problemu przy zakładaniu.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe są to jedne z najprostszych modeli bardzo często wybierane właśnie przez osoby w podeszłym wieku. Przede wszystkim ze względu na łatwość w obsłudze. Tutaj bez problemu większość seniorów jest w sanie samodzielnie założyć ciśnieniomierz na dłoń i dokonać pomiaru. Wadą niekiedy może być wynik mniej precyzyjny niż w przypadku ciśnieniomierzy naramiennych. Dlatego warto wybierać urządzenia dobrej jakości, które pozwalają nam na dokładny pomiar.

To jaki model czy elektroniczny czy mechaniczny i nadgarstkowy czy naramienny muszą Państwo zdecydować sami biorąc pod uwagę stan swojego zdrowia, możliwości jeżeli chodzi o sprawność w zakładaniu mankietu. Co jeszcze brać pod uwagę przy zakupie ciśnieniomierza dla osoby starszej? Przede wszystkim pod uwagę musimy wziąć choroby układu krążenia jakie ma osoba starsza. Ponieważ inny ciśnieniomierz wybierzemy dla osób, które wymagają codziennego pomiaru przy nadciśnieniu tętniczym a inny może być do sporadycznego mierzenia. Inny także będzie dla osób, które np. mają zdiagnozowaną arytmię, chorobę wieńcową. Dlatego jeżeli mamy tego typu jednostki chorobowe to warto szukać ciśnieniomierzy z dodatkowymi opcjami jak wskaźnik arytmii, istnieją również ciśnieniomierze pozwalające na pomiar EKG. Dla osób, które mają problem z zakładaniem mankietu przydatny może okazać się wskaźnik prawidłowego zakładania mankietu. Istnieją także ciśnieniomierze, które na urządzeniu mają zamieszczoną instrukcję pozwalającą na wykonanie nam prawidłowego badania. Dla osób, które mają problemy ze wzrokiem dobrym rozwiązaniem będą ciśnieniomierze z dużym najlepiej podświetlanym ekranem. Z kolei dla osób które mają duże problemy ze wzrokiem lub też nie widzą dobrym pomysłem może okazać się aparat z funkcją mowy, który pozwala odczytać wynik na głos. Dla osób otyłych w starszym wieku należy wybierać aparaty pomiarowe mające duży mankiet, zazwyczaj są to większe niż standardowe rękawy. Niektóre aparaty mają typowo przystosowany mankiet dla osób otyłych są to zazwyczaj ciśnieniomierze zegarowe. Jeżeli mamy w domu na stanie np. aparat manualny to możemy jedynie dokupić do niego mankiet w dużym rozmiarze. Przed zakupem zawsze należy zmierzyć swój obwód ramienia jeżeli wybieramy ciśnieniomierz naramienny lub też nadgarstka kiedy zdecydujemy się na aparat na dłoń.

Najlepiej aby dla osób w podeszłym wieku, które same dokonują pomiaru ciśnienia krwi i tętna wybierać elektroniczne aparaty z dużymi przyciskami pozwalające na łatwą obsługę. Szczególnie dobrze sprawdzają się ciśnieniomierze, które możemy obsłużyć przy pomocy jednego przycisku. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis chociaż w małym stopniu powoli Państwu podjąć odpowiednią decyzję jeżeli chodzi o zakup ciśnieniomierzy dla osób starszych.