Before content area

Bańki na plecy to bardzo stara metoda leczenia. Była znana kilka tysięcy lat temu już Chinach. W Polsce bańki szklane na pewno pamiętają nasi dziadkowie i rodzice. Pojawiły się w połowie XX wieku, gdzie praktykowano je bardzo często, z czasem coraz mniej dziś znowu wracają do łask. Ich pozytywne działanie na nasz organizm znajduje bardzo wielu zwolenników dlatego bańki coraz częściej pojawiają się w sprzedaży. Kiedyś stosowano bańki ogniowe, które do postawienia wymagały podpalenia dziś w sprzedaży można spotkać bańki bezogniowe, które są bezpieczne do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Dlatego warto wybierać bańki bez konieczności użycia ognia. Ogranicza to również strach badanego przed poparzeniem.

Działanie baniek?

Bańki stawia się na skórze tak aby próżnia zassała powietrze i wciągnęła skórę do środka. Wytwarzane w ich wnętrzu ciśnienie powoduje pękanie naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą, w konsekwencji następuje uruchomienie naturalnych procesów obronnych organizmu. Dzięki temu organizm pozwala własnymi siłami pokonać infekcję i inne jednostki chorobowe.

Bańki zazwyczaj stawiane są na plecach można je wtedy stosować na całych plecach omijając kręgosłup. W zależności od schorzenia na jakie chcemy podziałać np. choroby kostno – stawowe najlepiej stawiać bańki w okolicy lędźwiowej, w przypadku zapalenia płuc, oskrzeli, astmie, przeziębieniu w okolicy piersiowej. Ilość baniek powinna zależeć od wieku, dla dzieci przyjmuje się zdecydowanie mniej. Dla osób dorosłych liczba baniek powinna wynosić od 30 do 40 a dzieci od 8 do 12.

Bańki są pomocne na wiele schorzeń polecane w zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, infekcji górnych dróg oddechowych. Pozwalają poprawić działanie układu odpornościowego. Bardzo dobre działanie wykazują na choroby reumatyczne. Stawianie baniek łagodzi napięcia i stres, pozwala poprawić krążenie krwi, dodaje więcej siły i energii. Niekiedy stawianie baniek wyklucza konieczność zażywania leków, ponieważ infekcja przechodzi szybciej. Terapia z bańkami powinna odbywać się w bezpieczny sposób przez osoby, które mają wiedzę w tym temacie i potrafią stawiać banki. Bańki oprócz zastosowania na różnego rodzaju schorzenia można także wykorzystywać w masażu. W celu pozbycia się napięcia mięśniowego, stresu. W takim przypadku zaleca się przesuwanie bańkami po skórze.

Bańki szklane bezogniowe

Przeciwwskazania do stawiania baniek?

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania baniek jakim mogą być stany gorączkowe, nie powinny z zabiegu korzystać także osoby z zaburzeniami autoimmunologicznymi. Baniek nie możemy stosować w przypadku zmian skórnych, owrzodzeń, pęcherzy, wysięków, opuchlizny. W chorobach krzepliwości, chorobach układu krążenia, anemia, także nie powinniśmy stosować terapii bańkami szklanymi. Kobiety w ciąży co jest oczywiste nie powinny mieć stawianych baniek. Dla osób starszych po 80 roku życia nie jest wskazane stosowanie baniek, również pacjentom onkologicznym. A także,  kiedy mamy przeciw wskazania od lekarza prowadzącego. Stawianie baniek jeżeli nie mamy żadnych przeciw wskazań jest bezpieczne dla zdrowia nie wywołuje efektów niepożądanych jedynie chwilowe zaczerwienienie skóry.

Jak prawidłowo stawiać bańki bezogniowe?

Jak wspomnieliśmy najlepiej do terapii wybierać bańki bezogniowe, ponieważ są bezpieczniejsze. Jeżeli mamy już takie bańki to należy się odpowiednio przygotować. A mianowicie osoba, której będą stawiane bańki powinna położyć się w wygodnej pozycji tak aby nie zmieniała jej w trakcie trwania seansu. Warto wybrać ciche spokojne pomieszczenie, gdzie jest ciepło aby nie zmarznąć, ponieważ przy stawianiu baniek najlepiej nie mieć ubrania, jedynie bieliznę mowa tutaj o części ciała na jakie będziemy działać bańkami. Skórę powinniśmy odpowiednio natłuścić, gdzie będą przykładane banki najczęściej są to plecy, klatka piersiowa czy boki. Po czym możemy przystąpić do stawiania baniek. W przypadku jednej sesji zaleca się postawienie około 20 do 30 baniek, natomiast kiedy bańki stawiamy u dzieci ta ilość się zmniejsza, najkorzystniej jest umieścić od 8 do 12. Zazwyczaj czynność stawiania baniek powinna trwać od 15 do 30 minut, w zależności od jednostki chorobowej. Po całym zabiegu chorego powinniśmy okryć aby zapewnić ciepło i dać czas na odpoczynek.

Bańki bezogniowe to alternatywa do niegdyś stosowanych baniek szklanych z wykorzystaniem ognia. Stawianie baniek wielu osobom pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych, chorób, przyspieszają efekt leczniczy oraz pozwalają na wykonanie relaksacyjnego masażu całego ciała. Na rynku możemy również spotkać bańki gumowe nazywane przez wielu jako bańki chińskie, możemy się również spotkać z nazwą bańki flimsy. Ten rodzaj baniek nadaje się do zastosowania w kosmetyce najczęściej do masażu ciała relaksacyjnego, akupunktury, pomocny bywa w walce z cellulitem. Bańki tego typu zazwyczaj można kupić w zestawach po kilka sztuk od mniejszych do większych na mniejsze i większe części ciała.

Bańki chińskie gumowe – flimsy