Strona główna » Aspiratory do czyszczenia dziecięcego nosa

Aspiratory do czyszczenia dziecięcego nosa

2022-07-18T11:35:50+02:0022 października 2019|Blog|0 komentarzy
Before content area

Każdy rodzic, który wyposaża się w produkty do opieki nad dzieckiem wie, że przedmiotów tych jest cała masa. Nic dziwnego, w końcu pielęgnacja maleństwa musi być jak najlepsza, jak to tylko możliwe. Jedne produkty kupuje się raz na jakiś czas, inne wręcz codziennie.

Aspiratory do czyszczenia nosa – jaką mają funkcję

Aspiratory i gruszki do czyszczenia noska dziecka, pomocne są w zwalczaniu wydzieliny, która tworzy się i gromadzi podczas kataru. Jest to o tyle istotne, że małe dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie „wydmuchać” nosa, przez co gromadząca się wydzielina może w ciągu kilku dni doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia malucha. Prawidłowo używane, mogą znacznie polepszyć dziecku komfort snu, oraz jedzenia podczas okresu przeziębienia. Należy jednak wiedzieć, jak we właściwy sposób używać tych urządzeń.


Aspirator elektryczny Braun BNT100

Jak prawidłowo czyścić nosek maluszka

Mając na uwadze budowę noska i istnienie różnych jego zakamarków, musimy pamiętać, że należy oczyścić „bulgoczący” nosek dziecka nawet wówczas, gdy nie widać wydzieliny w nosie na pierwszy rzut oka. Ponad to, zanim przystąpimy do odciągania płynu, musimy nawilżyć nosek na przykład solą fizjologiczną, albo wodą morską. Zastosować można również nawilżacze powietrza lub inhalatory. Po „rozcieńczeniu” wydzieliny, odpowiednio trzymając maluszka oczyszczamy szybkimi, ale i delikatnymi ruchami dziurki noska, aż przestaniemy słyszeć dźwięk bulgotania. Robić to należy z przerwami, aby pozwolić dziecku na złapanie oddechu.

Rodzaje aspiratorów

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa pomarańczową, gumową gruszkę, której widok przyprawiał dziecko o płacz. Współczesne urządzenia do odsysania wydzieliny z nosa są znacznie lepiej zbudowane, bezpieczniejsze, a przede wszystkim, mamy znacznie szerszy wybór rodzajów. Warto je omówić, aby ułatwić wybór, gdy nagle zajdzie potrzeba nabycia aspiratora.

  • Tradycyjna gruszka – mimo, że może się niemiło kojarzyć, współczesna jej wersja jest znacznie doskonalsza od swojej starszej wersji, choćby dlatego, że można ją otworzyć, umyć, wygotować i odkazić, czego nie można było zrobić ze starszymi modelami. Wiązało się to z powtórnym zakażaniem dziecka bakteriami. Dobrym przykładem takiej nowoczesnej gruszki jest gruszka dla niemowląt do odsysania nosa i uszu. Kilka pojemności i rozmiarów końcówek to idealne i bezpieczne rozwiązanie. Można ją otworzyć, porządnie umyć i odkazić, co jest niezwykle istotne, gdy do czynienia mamy z materiałem zakaźnym.
  • Aspirator na wdech – jest to nieskomplikowany system wężyków, zbiorniczków i końcówek, którego działanie ssące napędzane jest wdechem rodzica. Ważne jest jednak, aby wdech był mocny, w przeciwnym wypadku czyszczenie noska będzie się przedłużać.
  • Aspirator do odkurzacza – budową przypomina wersję na wdech, jednak można go podłączyć do odkurzacza. Specjalne otwory umieszczone w odpowiednim miejscu sprawią, że moc ssąca nigdy nie będzie za mocna i można go stosować bez obaw.
  • Aspirator do nosa elektroniczny zasilany na baterię – są proste w utrzymaniu w czystości i delikatnie odsysają katar, więc nie musimy się obawiać, że zrobimy dziecku krzywdę. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest aspirator do odsysania kataru z nosa – DEPAN, który może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Bardzo dobrze nadaje się do odsysania kataru gęstego, jak i wodnistego. Zalecamy jednak „rozcieńczyć” solą fizjologiczną wydzielinę, która bulgocze w nosku dziecka, ale jej nie widzimy. Skróci to czas zabiegu czyszczenia noska, a jednocześnie złagodzi nieprzyjemne wspomnienia z tym związane. Innym przykładem godnego polecenia urządzenia, jest aspirator do nosa HAXE NS1, którego cicha praca sprawia, że stres związany z zabiegiem jest znacznie mniejszy. Wbudowana melodyjka umila dziecku czas i łagodzi zdenerwowanie.

Podsumowując, jeszcze raz podkreślamy istotę czyszczenia dziecięcych nosów w chwili, gdy samodzielny taki zabieg jest jeszcze nieopanowany. Nieopróżniane z wydzieliny drogi nosowe mogą pogorszyć stan zdrowia, a poza tym, zwyczajnie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu podczas choroby.

Zespół 24medyczny.pl

Udostępnij znajomym!

Przejdź do góry