Before content area

Większość osób wie jak trudna jest własna higiena w przypadku zwykłej choroby osłabiającej nasz organizm na krótki czas. A dla osób, które mają różnego rodzaju niepełnosprawność mniejszą czy większą czasami zwykłe wymycie się sprawia bardzo duży problem. Najczęściej osoby z ograniczeniami ruchowymi wymagają podczas kąpieli czy prysznica dodatkowej asekuracji ze strony opiekuna. Jednak nie zawsze każdy ma kogoś kto może się nim opiekować na co dzień i pomagać w czynnościach higienicznych. Niekiedy obecność dodatkowych osób jest dla wielu osób krępująca. Wówczas sięgnąć należy po artykuły pomocne w codziennej higienie, jak np. taborety i stołki pod prysznic.

Dlatego obecnie na rynku istnieje wiele zróżnicowanego asortymentu medycznego, który można samodzielnie użytkować pod prysznicem. Ten rodzaj produktów skierowany jest dla osób z różnymi niepełnosprawnościami ale również dla osób zdrowych, które chcą ułatwić sobie codzienną higienę. Na przykład dla wszystkich, którzy nie mogą się schylać z różnych przyczyn zdrowotnych bardzo dobrym rozwiązaniem jest szczotka nazywana czyste stopy. Jest to szczotka do stóp, która posiada pumeks i włosie. Jej wygląd przypomina but do którego wkłada się stopę i pociera, co zapewnia nam czyszczenie stóp i części wierzchniej oraz paznokci. Dla większego bezpieczeństwa szczotka jest montowana na przyssawkach do brodzika czy wanny. Szczotka ułatwia mycie stóp także osobom z dużą nadwagą, które bardzo często mają problem aby się zwyczajnie schylić. Tak zwane czyste stopy mogą być także doskonałym asortymentem myjącym dla osób zdrowych. Innym pomocniczym produktem w codziennej higienie może być szczotka pomagająca w umyciu pleców. Plecy bardzo ciężko jest umyć osobie zdrowej a co dopiero komuś z niepełnosprawnemu. Szczotki do mycia pleców mają różną postać np. szczotki na rączce czy szczotki tzw. masażery, dzięki, którym można bez problemu wymyć plecy czy inne części ciała dodatkowo zapewniając sobie efekt masażu.

Oprócz tego rodzaju asortymentu myjącego w tej chwili na rynku mamy również inne produkty. Jak np. miski dmuchane przenośne, które także ułatwią nam mycie w każdym miejscu w mieszkaniu. Co istotne miski tego typu można wygodnie napełnić wodą z mniejszego naczynia, posiadają również odpływ, dzięki czemu nie trzeba ich nigdzie przenosić. Miskę najpierw należy napompować po czym wypełnić wodą a po czynnościach myjących opróżnić miskę do innego naczynia poprzez zastosowany w niej odpływ. Taki rodzaj miski pozwala na mycie głowy ale także podmywanie się, podobnie jak plastikowe bidety. To również doskonałe rozwiązanie dla osób z różnymi ograniczeniami. Plastikowe bidety są lekkie można je wygodnie przenosić i opróżniać. Innym pomocniczymi produktami w czasie mycia mogą być ławeczki na wannę. Ławeczki nawannowe stosują także osoby zdrowe. Jest to element do zastosowania w wannie. Ławkę nakłada się na krawędzie wanny można na niej umieścić asortyment myjący i ułatwić choremu samodzielne mycie się. Specjalistyczne ławeczki dla niepełnosprawnych posiadają również uchwyty dzięki którym chory bez problemu może się przytrzymać. Ich stabilna antypoślizgowa powierzchnia ma również wpływ na bezpieczeństwo w czasie kąpieli. Oprócz zastosowania ławeczek na wannę mamy również inny rodzaj asortymentu pomocniczego do wanny czy pod prysznic.

Osoba niepełnosprawna pod prysznicem ma zazwyczaj problem ze staniem, czy np. siedzeniem w wannie. Dlatego warto wtedy zakupić odpowiednie krzesło prysznicowe czy np. taboret do wanny. Krzesełka prysznicowe zazwyczaj mają również oparcie co pozwala choremu na wygodne siedzenie i daje czas na czynności higieniczne. Z kolei taborety dedykowane są do wanny jednak również można je użytkować pod prysznicem. Krzesełka i taborety do wanny i pod prysznic mają specjalistyczną konstrukcję. Są wykonane z łatwo zmywalnego i odpornego na wodę tworzywa. Również posiadają nóżki odporne na korozję, która bardzo często pojawia się w zetknięciu metalu z wodą. Konstrukcja krzesełek jest zróżnicowana od zwykłych po składane czy obrotowe. Tutaj warto się zastanowić się gdzie chory będzie używał krzesełka czy do wanny czy pod prysznicem. Jakie wymiary ma nasza wanna czy prysznic aby krzesełko się zmieściło, też warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Wybór tego rodzaju asortymentu jest bardzo duży a obecnie na rynku mamy różne krzesełka i taborety od droższych po tańsze modele. Oprócz krzesełek i taboretów warto pod prysznicem czy przy wannie zamontować specjalistyczne uchwyty, które pomogą choremu utrzymać równowagę czy ułatwić wstawanie.

Uchwyty warto również montować przy umywalce i toalecie jest to pomocnicze rozwiązanie dla chorego, które pozwala mu na bezpieczniejsze wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Uchwyty tego typu mają różną konstrukcje mogą to być uchwyty metalowe montowane poprzez niewielkie wiercenie w ścianie jak i również uchwyty przyssawkowe. Jeżeli chodzi o uchwyty metalowe to po odpowiednim zamontowaniu są bardzo trwałe i mogą być przeznaczone nawet na duże obciążenie wagowe. W przypadku uchwytów na przyssawkę warto wybierać tylko uchwyty dobrej jakości najlepiej z specjalistycznym systemem informującym nas czy np. przyssawka jest dobrze zamontowana. Taki system posiada np. uchwyt Herdegen francuskiej firmy dostępny w kilku długościach. Dla osób, z niepełnosprawnościami, które mają problemy z siadaniem na niskiej toalecie na pewno przydatnym asortymentem okaże się nakładka podwyższająca na toaletę. Taki rodzaj nakładek posiada różne wysokości zazwyczaj są to nakładki 10, 15 czy 20 cm. Ten rodzaj nasadek zakłada się na muszlę klozetową i automatycznie uzyskuje wyższe siedzisko. Co ułatwia choremu siedzenie. Jeżeli jesteśmy przy nasadkach to warto również wspomnieć o toiletkach, które zapewniają nam higieniczne warunki. Toiletki nakłada się na toaletę w celu ograniczenia zanieczyszczeń występujących na desce klozetowej. Po czynnościach fizjologicznych nakładka spłukuje się wraz z wodą. Ten rodzaj nakładek dedykowany jest dla każdego zwłaszcza osób, które muszą korzystać z toalety w miejscach publicznych a chcą chronić się przed niebezpiecznymi zarazkami. Jeżeli chory np. nie jest w stanie z przyczyn zdrowotnych siedzieć na twardej części deski toaletowej to warto również zastanowić się nad zakupem przenośnej toalety najlepiej w takim przypadku tapicerowanej. Oprócz wyżej wymienionych produktów dedykowanych dla osób z różnymi ograniczeniami zdrowotnymi.

Istnieje również inny asortyment higieniczny jak np. specjalne kosmetyki, które także ułatwiają mycie osobie niepełnosprawnej. Na przykład szampony do mycia głowy bez użycia wody, czy czepki zakładane na głowę, których zawartość się wciera w skórę głowy a potem jedynie suszy włosy, są to tzw. czepki do mycia włosów bez wody. Również mamy możliwość skorzystania z pianek, czy balsamów do ciała myjących bez wody ich zawartość wystarczy jedynie usunąć zwykłym ręcznikiem papierowym. W przypadku odświeżenia się również warto stosować myjki podfoliowane i niepodfoliowane z możliwością zastosowania wody i bez oraz chusteczki nawilżające.
Jak widać asortyment dla osób chorych czy niepełnosprawnych jest bardzo zróżnicowany i ma na celu wspomóc codzienne czynności higieniczne. Warto wybierać tego typu produkty, ponieważ mogą pomóc osobom chorym w samodzielnym myciu się, korzystaniu z toalety bez pomocy opiekuna.