Żyjemy w czasach, gdzie stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Sytuacje stresowe przydarzają się każdemu z nas i jest to nieuniknione, jednak najniebezpieczniejszy jest przewlekły stres. Bardzo często taki stres związany jest z pracą, dla wielu młodych ludzi ze szkołą. Niekiedy sytuacje rodzinne również przysparzają nam wiele powodów do stresu. Najłatwiej byłoby wyeliminować czynnik stresujący i pozbyć się stresu raz na zawsze. Jednak nie jest to takie proste, niekiedy nie da się całkowicie uniknąć sytuacji stresowych. Więc warto próbować różnych metod i ćwiczeń, które pomogą nam się zrelaksować i tym samym zmniejszyć stres. Bardzo dużo mówi się o stresie ale wyjaśnijmy na początku czym jest ów stres. Stres to inaczej napięcie psychiczne. Objawia się brakiem równowagi psychicznej fizycznej. W medycynie stres określany jest jako zaburzenie homeostazy powodowane czynnikami fizycznymi lub psychologicznymi.

Czynniki jakie wywołują stres to również czynniki fizjologiczne, umysłowe czy anatomiczne. Stres może być motywujący kiedy np. kiedy planujemy coś zrobić i z tym związane są różnego rodzaju przygotowania niekiedy stresujące ale ustępują po wykonaniu jakiegoś trudnego dla nas zadania. Najczęściej są to nowe rzeczy, sytuacje, które są dla nas w pewien sposób istotne. Mogą to być egzaminy na studia, rozmowa o pracę, dla niektórych szczególne wydarzenia np. ślub itp. Są to sytuacje chwilowo stresujące ale po pewnym czasie dają nam ulgę i satysfakcję. Z kolei stres demotywujący to stres przedłużający się i nasilający mający związek również z różnymi życiowymi sytuacjami. Najczęściej tutaj wymienia się śmierć bliskich, rozwody, nagła utrata pracy itp. Takich sytuacji może być wiele jednak te wymienione wyżej są uznawane za jedne z bardziej stresujących większość osób. Taki rodzaj stresu może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń i chorób w tym nawet depresji. Stres może objawiać się w różny sposób działając na nasze ciało oraz umysł.

Skutki stresu

Najczęściej przewlekłemu stresowi towarzyszy napięcie mięśniowe, mogące utrzymywać się krócej albo dłużej w zależności od rodzaju stresu. Stres bardzo często może przyspieszać akcje bicia serca, wzrost ciśnienia krwi, odpływ krwi do mięśnie, przyspieszenie bicia serca zaburzenia hormonalne. Z kolei długotrwały stres może powodować niedotlenienie mózgu, zaburzenia równowagi emocjonalne, zmęczenie, zaburzenia snu, zmęczenie. Przewlekły nieleczony stres może prowadzić do wielu zmian somatycznych, uzależnień i chorób. Niestety wiele osób, które nie potrafią radzić sobie z przewlekłym stresem sięga bo najgorszą opcję jaka są używki. Najczęściej dla wielu jest to alkohol, narkotyki ale również jedzenie. Ludzie nie radzący sobie ze stresem popadają także w inne uzależnienia, o których mówi się znacznie rzadziej niż o alkoholizmie czy narkomanii to także seksoholizm, hazard, związane z jedzeniem bardzo często kompulsywne objadanie się czy nawet zakupoholizm. Te wszystkie czynności na początku wydają się być sporadyczne takie niewinne uciekanie od problemów, tzw. odstresowanie się ale kiedy zaczynamy je systematycznie powtarzać z czasem przeradzają się w uzależnienie. Z którego jest bardzo trudno wyjść i bardzo często wymaga to długotrwałej terapii pod okiem sztabu specjalistów. Wiele z tych wyżej wymienionych uzależnień ma związek z przewlekłym stresem.

Jak radzić sobie ze stresem?

To pytanie jest bardzo trudne ale również ważne dla każdego z nas. Istnieje wiele metod walki ze stresem od ćwiczeń relaksacyjnych również z zastosowaniem przyrządów. W cięższych przypadkach, w których ewidentnie sobie nie radzimy wymagana będzie pomoc specjalistyczna. Jednak na początku warto zastanowić się co powoduje w nas zmianę zachowania, co wpływa na to, że się stresujemy. Łatwiej nam będzie wtedy walczyć ze stresem. Niemniej jednak zawsze warto próbować samemu radzić sobie ze stresem chociażby poprzez rozmowę z samym sobą, różnego rodzaju ćwiczenia w tym także relaksacyjne, szukanie czynności, które lubimy wykonywać, które działają na nas kojąco. Jest mnóstwo metod pozwalających na skuteczne radzenie sobie ze stresem również ćwiczeń i przyrządów pozwalających uwolnić ciało od napięcia. Postaramy się Państwu przybliżyć niektóre z nich.

Piłki, piłeczki, masażery, maty – asortyment pomagający się odstresować

Dla osób zestresowanych, które chcą zmniejszyć napięcie mięśniowe dobrym rozwiązaniem mogą okazać się ćwiczenia z piłką. Są to zazwyczaj piłki do ćwiczeń najlepiej wybierać sprawdzone piłki lekarskie. Ćwiczenia z piłką polegają na rozciąganiu mięśni, na takiej piłce możemy się położyć, również unosić ją do góry rękoma czy nogami. Popularne ćwiczenia z piłką to turlanie się na niej, które pozwala na rozluźnienie mięśni. Piłki medyczne posiadają zróżnicowaną strukturę, mogą być gładkie ale również mieć wypustki na powierzchni, te z wypustkami zapewniają doskonały masaż ciała co również wpływa na rozluźnienie mięśni. Jeżeli jesteśmy przy piłkach to warto tutaj wspomnieć również o malutkich piłeczkach, które stosuje się również do ćwiczenia dłoni. Są to piłeczki gładkie lub podobnie jak ich większe odpowiedniki piłeczki jeżyki. Piłeczki tego typu można ściskać w dłoni co powoduje rozładowanie napięcia zmniejszając stres. Co istotne taką niewielką piłeczkę można mieć zawsze przy sobie również w pracy i kiedy dopada nas stresująca sytuacja wystarczy pościskać piłkę w dłoni.

Oprócz piłek doskonałe działanie w przypadku ściskania dłoni mają masy plastyczne. Masy głównie przeznaczone są do ćwiczeń dłoni po różnego rodzaju uszkodzeniach. Ale działają również odstresowująco poprzez jej ściskanie. Masy występują w różnych poziomach twardości od słabej do bardzo mocnej ma to zazwyczaj znaczenie przy wyborze jeżeli chodzi o sprawność dłoni. Popularnymi masami plastycznymi są masy Qmed, posiadające 3 poziomy. Słaby w kolorze żółty, dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczenia z masą, czerwony dla osób średnio zaawansowanych z kolei niebieska dla osób z mocną chwytnością dłoni. W przypadku ćwiczeń relaksacyjnych masę możemy ściskać, wyciskać w dowolny sposób i co najważniejsze mieć zawsze przy sobie w domu, pracy czy podróży.

Doskonałym narzędziem antystresowym są także piłeczki przeznaczone do masażu punktowego pozwalające rozluźnić mięśnie i powięzi przyczyniając się tym samym do redukcji stresu. Piłeczki tego typu przeznaczone są głównie dla osób uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe. Zazwyczaj stosuje się je w rozgrzewce przed treningiem aby rozciągnąć mięśnie i zapobiec kontuzji. Również niezastąpione po treningach jako rozluźnienie mięśni oraz w masażu pozwalającym  pozbyć się napięcia i zredukować stres.

Obok piłek warto wymienić także różnego rodzaju masażery za pomocą, których wykonamy masaż różnych części ciała w tym także masażery do stóp. Każdy rodzaj masażu powala na rozluźnienie się a co za tym idzie zmniejszenie napięcia mięśniowego. Masaż przy pomocy masażerów możemy wykonywać samodzielnie w tym celu najlepiej zakupić masażery z rączką, które możemy samodzielnie obsługiwać. Również masaż może wykonać nam inna osoba najczęściej dotyczy to pleców, gdzie samodzielne wykonanie jest bardzo trudne.

Świetnym pomysłem na pozbycie się całego stresu po ciężkim dniu jest skorzystanie z mat akupresurowych. Maty akupresurowe są bardzo proste w zastosowaniu nie trzeba w tym przypadku nic robić a jedynie położyć się na na macie, najlepiej w ciszy. Maty posiadają na powierzchni różnego rodzaju kolce, które delikatnie stykają się z ciałem pobudzając poszczególne organy do lepszego działania ale również pozwalają na dogłębne rozluźnienie całego ciała uwalniając je od stresu. Z kolei dla osób, którym jest cały czas zimno a przy tym chciałby się odstresować. Polecamy poduszki i koce grzejące, ciepło płynące z tego rodzaju asortymentu pozwala na zrelaksowanie się po ciężkim dniu, zapewnia lepszy sen oraz pozwala złagodzić niektóre dolegliwości bólowe. Oprócz tego rodzaju sprzętu w walce ze stresem mogą pomóc ćwiczenia fizyczne, joga, taniec itp. Metod walki ze stresem jest bardzo wiele dlatego zanim sięgniemy po różnego rodzaju środki farmakologiczne warto rozważyć powyższe propozycje i spróbować w ten sposób pozbyć się stresu.