Czym jest ogólnie apteczka pierwszej pomocy, kojarzą pewnie wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą co dokładnie powinno się w niej znajdować i jakie zasady kierują tą zawartością. Ta elementarna wiedza często się przydaje, na przykład w miejscach pracy, szkołach, czy w podróży własnym samochodem.

Charakterystyka apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy to podstawowy zestaw środków opatrunkowych, leków i przyborów, takich jak nożyczki, czy pinceta. W Polsce nie ma przepisów prawa, określających co konkretnie powinno się znaleźć w takiej apteczce, lecz na pewno regulowany jest fakt, że wszystko musi być czyste i nie przeterminowane. Rzeczy, które powinny znaleźć się w dobrze wyposażonej apteczce pierwszej pomocy przedmedycznej to:

 • minimum pięć par rękawiczek ochronnych, nitrylowych lub lateksowych,
 • maseczka do wykonania sztucznego oddychania,
 • minimum po pięć sztuk bandaży elastycznych i dzianych,
 • trójkątna chusta,
 • duże i małe kompresy gazowe,
 • termoizolacyjna folia,
 • nożyczki ratownicze,
 • płyn do odkażenia rąk,
 • plastry z gazą,
 • plaster na szpuli.

Rodzaje apteczek pierwszej pomocy

W zależności od przeznaczenia, zawartość każdej z apteczek będzie bardziej lub mniej bogata, warto jednak choć podstawowo omówić różnice pomiędzy rodzajami apteczek.

 1. Apteczka samochodowa – jej dodatkowym wyposażeniem jest na pewno elastyczna siatka opatrunkowa, kamizelka ostrzegawcza, młotek bezpieczeństwa, kołnierz usztywniający, czy koc ratunkowy.
 2. Apteczka turystyczna – zawierać powinna agrafki, aparat do sztucznego oddychania, chusteczki odkażające, chustę trójkątną, wodę utlenioną, czy siatkę CODOFIX.
 3. Apteczka domowa/biurowa – to zestaw rzeczy wymienionych w opisie ogólnym, lecz dodatkowo możemy tam umieścić wszelkiego rodzaju środki przeciwbólowe, gdy mowa jest o apteczce DOMOWEJ.

Warto jest zaopatrzyć się w apteczki pierwszej pomocy przedmedycznej, najwyższej jakości. Zagwarantuje to ergonomię użytkową i czystość, która jest w przypadku tego rodzaju produktów niezbędna.


Apteczka samochodowa DIN13164 – saszetka

Przykłady wiodących na rynku medycznym apteczek pierwszej pomocy

 • Apteczka patrolowa Vera umożliwia szybkie udzielenie pomocy przedmedycznej, dzięki zawartości jej wyposażenia. Pozwala na bezpieczną resuscytację, dzięki specjalnemu ustnikowi chroniącemu ratownika przed potencjalnym zakażeniem.
 • Apteczka samochodowa DIN13164 – saszetka, która prócz podstawowych, wymaganych materiałów, wyposażona jest także w nożyczki, koc termiczny, czy chustę trójkątną. Zawarty w wyposażeniu specjalny ustnik, umożliwia bezpieczne przeprowadzenie sztucznego oddychania.
 • Dobrze wyposażona apteczka – walizka, polecana jest dla wszelkich instytucji publicznych, ale i do użytkowania domowego. Łatwy system otwierania i zamykania, gwarantuje szybkość udzielenia pomocy przedmedycznej, a stabilny stelaż pozwala na umocowanie apteczki w każdym miejscu, a w nagłym przypadku, daje się ją szybko ściągnąć z mocowania.
 • Apteczka szkolna – plecak, to medyczny produkt, który powstał z myślą o najmłodszych. Przydaje się na koloniach, szkolnych wycieczkach, biwakach i innych sytuacjach, podczas których może dojść do skaleczenia, urazu, czy otarcia skóry.
 • Apteczka z trójkątem ostrzegawczym, to medyczny produkt polecany wszystkim zawodowym kierowcom samochodów ciężarowych, oraz podróżującym dużo samochodami osobowymi. W swoim bogatym wyposażeniu ma na przykład niezwykle chłonne opatrunki typu M i G, które stosowane są na rany o większym wysięku. Bardzo istotną kwestią w przypadku apteczki pierwszej pomocy, jest czystość. Tego typu apteczka wykonana została z odpornego na wilgoć i wchłanianie kurzu materiału.
 • Apteczka autobusowa powstała z myślą o wszelkich środkach komunikacji miejskiej. Jej podłużny kształt zapewnia szybkość użytkowania, oraz sprawia, że nie zajmuje ona wiele miejsca. Bogate wyposażenie pozwala na opatrzenie większej liczby poszkodowanych. Zawarta między innymi folia NRC, zwana potocznie kocem termicznym, przydaje się w razie wypadku. Zapobiega ona wychłodzeniu organizmu poszkodowanego.

Zespół 24medyczny.pl